Baza wiedzy M&A

M&A co to jest?

M&A co to jest?

M&A co to jest? Definicja M&A - fuzje i przejęcia. Pojęcie dotyczy kupowania oraz zbywania przedsiębiorstw w celu realizacji ich wspólnych albo jednego z podmiotów celów.

M&A, fuzje i przejęcia to konsolidacja firm. Celem połączenia dwóch lub więcej firm jest próba osiągnięcia synergii - gdzie całość (nowa firma)

jest większa niż suma jej części (poprzednie dwa lub więcej oddzielne podmioty). Rozróżniając te dwa terminy, fuzje to połączenie dwóch firm w jedną, podczas gdy przejęcia to przejęcie jednej firmy przez drugą. Fuzje i przejęcia są jednym z głównych aspektów świata finansów korporacyjnych. Powodem fuzji i przejęć jest fakt, że dwie oddzielne firmy razem tworzą większą wartość w porównaniu do pojedynczych firm. Mając na celu maksymalizację bogactwa, firmy oceniają różne możliwości poprzez fuzję lub przejęcie.

Przejęcia mają miejsce, gdy jedna firma kupuje inną i włącza ją do swojej działalności. Czasami zakup jest przyjazny, a czasami wrogi, w zależności od tego, czy przejmowana firma uważa, że jest w lepszej sytuacji jako jednostka operacyjna większego przedsięwzięcia.

Wynik końcowy procesów M&A jest taki sam, ale relacje między dwoma firmami różnią się w zależności od tego, czy doszło do fuzji czy przejęcia.

Fuzje i przejęcia mogą mieć miejsce poprzez :

  • Zakup aktywów,
  • Zakup akcji zwykłych.
  • Wymianę akcji na akcje.
  • Wymianę akcji na aktywa.

 M&A co to jest? Typy transakcji M&A

Transakcje M&A charakteryzują się dwoma typami:

  • M&A finansowe. Dotyczą fuzji, przejęcia firm przez podmioty finansowe, niezwiązane poprzez profil swojej działalności z firmą, która zostaje przejęta. We wszystkich wypadkach, celem firmy, która przejmuje inną firmę jest zarobienie na transakcji w określonym przedziale czasowym. Albo poprzez przeprowadzenie restrukturyzacji, albo poprzez proces przejęcia wielu, różnych firm z tej samej branży działających na różnych rynkach geograficznych. Fuzji ich, sprzedaniu w całości inwestorowi branżowemu. W wielu wypadkach M&A finansowe przebiega na zasadzie leveraged buyout (LBO)
  • M&A strategiczne. Dotyczą transakcji przejęcia firmy bezpośrednio konkurującej lub posiadającej komplementarne produkty. Firmy, która działa na rynku firmy przejmowanej lub na innym, geograficznie rynku. Celem M&A strategicznego jest aktywne zarządzanie i rozwój kupowanej firmy.

M&A co to jest? Rodzaje fuzji:

Fuzja lub połączenie może przybrać dwie formy: fuzja przez wchłonięcie lub fuzja przez konsolidację. Fuzje mogą być również sklasyfikowane na trzy rodzaje z perspektywy ekonomicznej w zależności od połączeń biznesowych, w tej samej branży lub nie, na:

Fuzje horyzontalne - dwie firmy są w tej samej branży.

Fuzja pozioma ma miejsce, gdy dwie firmy działające na tym samym rynku (i sprzedające podobne produkty lub usługi) łączą się w celu zdominowania udziału w rynku. Ten rodzaj fuzji jest atrakcyjny dla łączących się firm, które dążą do osiągnięcia korzyści skali i zmniejszenia konkurencji na rynku. Istnieją jednak potencjalne minusy. Fuzja pozioma wiąże się ze zwiększoną kontrolą i surowością przepisów prawnych i może prowadzić do utraty wartości, jeśli integracja po połączeniu nie zostanie w pełni zrealizowana. Badanie due diligence w zakresie regulacji prawnych powinno być przeprowadzone ze szczególną starannością.

Fuzje pionowe – firmy znajdują się na różnych etapach produkcji lub łańcucha wartości.

Fuzje pionowe dotyczą dwóch firm z tej samej branży, które działają na różnych etapach produkcji. Może to dotyczyć na przykład detalisty, który łączy się z hurtownikiem, lub hurtownika łączącego się z producentem. Ten rodzaj fuzji jest idealny do usprawnienia operacji, zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów w całym łańcuchu dostaw, ale może również zmniejszyć elastyczność i spowodować nowe trudności w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Fuzje konglomeratowe– firmy reprezentują niepowiązane branże.

W przeciwieństwie do innych rodzajów fuzji, fuzje konglomeratowe występują pomiędzy dwoma firmami, których działalność biznesowa i branże mogą być całkowicie niepowiązane. W przypadku czystej fuzji konglomeratowej, dwie firmy mogą nadal działać oddzielnie na swoich rynkach, podczas gdy w przypadku fuzji mieszanej, mogą one dążyć do rozszerzenia produktu lub zasięgu rynku. Chociaż fuzje konglomeratowe mogą pomóc nowemu podmiotowi zwiększyć udział w rynku i zdywersyfikować działalność, integracja niepodobnych do siebie firm może stanowić szczególne wyzwanie, zwiększając ryzyko zderzeń kulturowych i utraty wydajności z powodu zakłóceń w działalności biznesowej.

Fuzje kongeneracyjne (fuzje koncentryczne) – fuzja firm posiadających produkty komplementarne

W przypadku fuzji kongeneracyjnej firma przejmująca i firma przejmowana mają różne produkty lub usługi, ale działają na tym samym rynku i sprzedają tym samym klientom. Mogą one być pośrednimi konkurentami, chociaż ich produkty często się uzupełniają. Ponieważ firmy te mają już podobne kanały dystrybucji, produkcję lub technologię, ten rodzaj fuzji może pozwolić nowemu podmiotowi gospodarczemu na rozszerzenie linii produktów i zwiększenie udziału w rynku. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że te dwie firmy działają już w tej samej branży, co może ograniczyć dalszą dywersyfikację.

Fuzje rozszerzające - polegające na rozszerzeniu rynku i rozszerzeniu produktu

Fuzja polegająca na rozszerzeniu rynku dotyczy dwóch firm działających w tej samej branży, które łączą siły w celu zwiększenia zasięgu rynkowego. Zazwyczaj tego typu transakcje M&A są przeprowadzane w wielu regionach geograficznych. Fuzja rozszerzająca, polegająca na rozszerzeniu asortymentu produktów ma miejsce wtedy, gdy do linii produktów firmy przejmującej zostaje dodany określony produkt przez firmę przejmowaną.

Jak rozpoznać, który rodzaj fuzji jest dla Ciebie odpowiedni?

Właściwy rodzaj fuzji dla Ciebie będzie ostatecznie zależał od Twoich celów i strategii M&A.

Czy chcesz zwiększyć udział w rynku i zmniejszyć konkurencję? Wtedy fuzja pozioma jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

Szukasz usprawnić swoje operacje i stworzyć nowe wydajności poprzez integrację z dostawcami lub hurtownikami? Pionowa fuzja pomoże Ci to osiągnąć.

Zrozumienie, który rodzaj fuzji lub przejęcia będzie najlepiej wspierać swoją strategię wymaga uważnego spojrzenia na plusy i minusy każdego z nich, a wsparcie eksperta doradcy dla wskazówek, zanim firmy łączą się razem.

M&A co to jest? Prawne typy fuzji

Z perspektywy prawnej, istnieją różne rodzaje fuzji, takie jak:

  • Fuzja ustawowa.
  • Fuzja spółek zależnych.
  • Fuzja w formie skróconej.
  • Fuzja równych podmiotów.
M&A co to jest? Przyczyny M&A
  • Korzyści skali.
  • Względy podatkowe.
  • Dywersyfikacja ryzyka.
  • Zbyt niska wycena celu.
  • Synergia finansowa dla niższego kosztu kapitału.
  • Poprawa wyników firmy i przyspieszenie wzrostu.
  • Dostosowanie strategiczne i zmiany technologiczne.
  • Dywersyfikacja dla produktów lub rynków o wyższym wzroście.
  • Zwiększenie udziału w rynku i pozycjonowanie dające szerszy dostęp do rynku.

M&A co to jest? Zasada stojąca za każdą transakcją M&A to 2+2=5

Połączenie lub fuzja dwóch firm zawsze prowadzi do powstania wartości synergii. Wartość synergii może być postrzegana poprzez:

  • Wydatki, obniżenie kosztów.
  • Przychody, wyższe przychody.
  • Koszt kapitału, obniżenie całkowitego kosztu kapitału.

M&A co to jest? Różnice między M&A. Różnice pomiędzy fuzją a przejęciem firmy.

  • Mergers, fuzje firm dotyczą podmiotów o podobnej skali działania. Firm działających w tej samej branży albo branżach komplementarnych. Celem fuzji firm jest zwiększenie ich skali działania, zmniejszenie sezonowości sprzedaży, zwiększenie efektywności procesowej, uzyskanie lepszej pozycji przetargowej w zakresie zakupów i / lub sprzedaży. W większości wypadków tworzony jest jeden podmiot, lub budowana jest struktura holdingu, do której wychodzą dwa podmioty.
  • Acquisitions, przejęcie firmy jednej firmy przez drugą. W wyniku przejęcia, przejmowana firma wykonuje operacje narzucone przez firmę przejmującą. Przejęcie może być dokonane przez firmę z tej samej branży lub zupełnie innej.

M&A co to jest? Kariera w M&A.

Mergers and Acquisitions to interesująca dziedzina i wymaga specyficznych umiejętności i wiedzy. Istnieją specjalne kursy związane z bankowością inwestycyjną dla studentów, którzy chcą kontynuować karierę w dziedzinie bankowości inwestycyjnej, aby uczyć się i pracować w Mergers and Acquisitions. Istnieją kursy zawodowe, które obejmują tematykę finansów jako całość i przygotowują studentów do pracy w dziedzinie bankowości inwestycyjnej. Poniżej znajduje się lista trzech profesjonalnych kursów, które pozwolą Ci nauczyć się Mergers and Acquisitions i budować karierę w Investment Banking:

Kursy do nauki Mergers and Acquisitions i rozpoczęcia kariery w Investment Banking:

  • Financial Risk Manager - FRM.
  • Chartered Financial Analyst - CFA
  • Certified Public Accountant - US CPA.
  • Association of Chartered Certified Accountants – ACCA.

M&A co to jest? Proces M&A

Proces M&A składa się z wielu kroków. Może trwać nawet kilka lat. Liczonych od momentu podjęcia decyzji do jej finalizacji i przejęcia udziałów jednej firmy przez drugą. W kilku punktach przedstawimy, jak wygląda proces fuzji i przejmowania firm. Proces mergers and acquisitions.

  • Zbuduj strategię M&A. Strategia M&A polega na precyzyjnym określeniu wszystkich powodów oraz korzyści, jakie wynikają z procesu. Jaki jest cel pozyskania firmy? Co firma poprzez pozyskanie innej firmy uzyska? Co firma straci w wyniku przejęcia? Jakie, inne działania, poza pozyskaniem firmy, może dokonać, aby uzyskać ten sam cel?
  • Określenie kryteriów M&A. Identyfikacja, określenie i wybór parametrów firmy, jakie ona musi spełniać, aby mogła być celem M&A. Określnie kryteriów ilościowych np. położenie, zysk, obrót, wielkość zatrudnienia, rodzaj działalności. Określenie kryteriów jakościowych związanych z ochroną środowiska, CSR, równego traktowania płci, wykorzystaniem energii ze źródeł niegenerujących CO2, spełnianiem dyrektyw ONZ, WHO. Dodanie do parametrów wag.
  • Poszukiwania potencjalnych firm. Wybór firm, które spełniają kryteria M&A. Sparametryzowanie każdej firmy.
  • Rozpoczęcie planu przejęcia firmy. Nawiązanie relacji biznesowych z firmami, które zostały wybrane jako cele M&A, cele przejęcia. Celem pierwszych rozmów jest pozyskanie informacji o oczekiwaniach firm, które mają być przejęte. Pozyskanie informacji, które są niedostępne poprzez wykonanie białego wywiadu. Dowiedzenie się, jakie są zamiary właścicieli firm, które mają być przejęte do ich sprzedaży.
  • Przeprowadzenie analiz. Zakładając, że pierwsze kontakty przebiegły właściwie. Wstępna selekcja firm do procesu M&A jest oparta na informacjach powszechnie dostępnych. Na podstawie informacji przekazanych przez firmę, która ma być kupiona. Firma przejmująca wykonuje analizy finansowe, marketingowe, organizacyjne, sprzedażowe, CSR. Analizy te są wykonane na podstawie danych oficjalnie przekazanych przez firmę, która ma być kupiona.
  • Zakładając, że firma spełnia kryteria, firma, przeprowadzająca transakcję M&A przedstawia ofertę zakupu firmy. Po wstępnym jej przyjęciu rozpoczynają się negocjacje. Negocjacje mają na celu określenie warunków M&A, które są korzystne dla obu firm.
  • M&A due diligence. Po akceptacji oferty, firma przeprowadzająca transakcję M&A sprawdza szczegółowo firmę, którą ma kupić. Celem M&A due diligence jest precyzyjne oszacowanie wartości spółki przejmowanej. M&A due diligence dotyczy każdego aspektu firmy: finanse, rachunkowość, HR, marketing, sprzedaż, zarządzanie, produkcja.
  • Zakup i umowy sprzedaży. Zakładając, że M&A due diligence spełniło oczekiwania firmy przejmującej, następuje podpisanie umowy M&A i przeprowadzenie transakcji.
  • Zamknięcie transakcji M&A. Rozpoczęcie działania do tej chwili dwóch różnych firm, posiadających różne cele, jako jednej. Jednego wspólnego organizmu.

M&A co to jest? Doradztwo M&A, doradztwo w zakresie fuzji i przejęć 

Są to usługi konsultingowe wykonywane przez wyspecjalizowane firmy doradcze. Cechą charakterystyczną doradztwa M&A są korzyści, jakie uzyskuje zarówno firma przejmowana jak również firma przejmująca.

Doradztwo M&A świadczy na rynku bardzo wiele firm. Są to firmy działające w branżach:

  • Usługi księgowe.
  • Usługi prawnicze.
  • Doradztwo w obszarze HR.
  • Fundusze venture Capital.
  • Doradztwo gospodarcze.

Główne korzyści doradztwa M&A dla firmy przejmowanej to:

  • Lepsze możliwości negocjacyjne.
  • Zachowanie poufności danych wrażliwych.
  • Wynegocjowanie lepszych warunków transakcji.
  • Uzyskanie korzyści poza-finansowych, o których nie mają wiedzy właściciele.
  • Uzyskanie wyższej wartości firmy przejmowanej, poprzez podkreślenie istotnych przewag firmy.

Główne korzyści doradztwa M&A dla firmy przejmującej to:

  • Zmniejszenie ryzyka transakcji.
  • Rozpatrzenie różnych ryzyk transakcji.
  • Uzyskanie innej opinii osób spoza firmy.
  • Lepsza, oparta na faktach wiedza o firmie.
  • Większy wachlarz firm, które mogą być przejęte.
  • Nowe, szersze spojrzenie na różne aspekty firmy.
  • Porównanie wskaźników firmy przejmowanej ze standardami w branży.
  • Sprawdzenie dopasowania firmy przejmowanej do sposobu działania firmy przejmującej.

Zalety M&A z perspektywy firmy przejmującej i przejmowanej

  • Główna zaleta dla firmy przejmującej jest możliwość szybszego wzrostu. Wzrostu nieorganicznego firm. Uzyskanie w bardzo krótkim czasie pozycji, którą firma przejmująca może nigdy nie osiągnąć.
  • Główną zaletą M&A dla firmy przejmowanej jest wyjście z biznesu. Skupienie się na innej działalności, pozyskanie środków finansowych i możliwość ich ulokowania w bardziej perspektywicznym biznesie.

 M&A co to jest? Zalety M&A

Niektóre z korzyści płynących z fuzji i przejęć wiążą się z efektywnością, a inne z możliwościami, takimi jak:

  • Poprawa korzyści skali. Dzięki możliwości zakupu surowców w większych ilościach, na przykład, koszty mogą zostać zredukowane.
  • Zwiększony udział w rynku. Zakładając, że obie firmy działają w tej samej branży, połączenie ich zasobów może zaowocować większym udziałem w rynku.
  • Większe możliwości dystrybucyjne. Poprzez ekspansję geograficzną, firmy mogą być w stanie rozszerzyć swoją sieć dystrybucji lub zwiększyć geograficzny obszar usług.
  • Obniżenie kosztów pracy. Eliminacja nadmiarowych pracowników może pomóc w obniżeniu kosztów.
  • Zwiększenie talentu pracowników. Poszerzenie puli pracowników, z której może czerpać nowa, większa firma, może pomóc we wzroście i rozwoju.
  • Zwiększone zasoby finansowe. Potencjał finansowy dwóch firm jest zazwyczaj większy niż jednej, co umożliwia nowe inwestycje.

M&A co to jest? Wady M&A

Chociaż fuzje i przejęcia są kosztownymi przedsięwzięciami, wiążą się z nimi potencjalne korzyści. Istnieją również wady lub powody, dla których nie należy dokonywać transakcji M&A, w tym:

  • Duże wydatki związane z zakupem firmy, zwłaszcza jeśli nie chce ona zostać przejęta. Jeżeli jednak inwestor posiada pakiet kontrolny w innej spółce, może nie mieć wyboru co do tego, czy zostanie ona przejęta.
  • Wyższe koszty prawne, które mogą być niebotyczne, jeśli firma nie chce zostać przejęta.
  • Koszty alternatywne wynikające z konieczności rezygnacji z innych transakcji w celu skupienia się na połączeniu dwóch firm.
  • Możliwość negatywnej reakcji na transakcje M&A, która spowoduje spadek cen akcji firmy.

WAŻNE: Definicja M&A została opracowana na podstawie następujących źródeł, książek:

  • Inteligentny outsourcing. Sztuka skutecznej współpracy, Autor: Morgan Robert, Bravard Jean-Louis Wydawca: MT Biznes
  • Outsourcing, Podręcznik Sprawdzonych Praktyk, Autor: Opracowanie zbiorowe Wydawca: MT Biznes
  • Outsourcing Krok po Kroku dla Menedżerów Autor: Dominguez Linda R. Wydawca: Oficyna Wydawnictwo
  • Outsourcing w Zarządzaniu Przedsiębiorstwami, Autor: Kopczyński Tomasz Wydawca: PWE Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
  • Przewodnik po zarządzaniu wiedzą e-biznes i zastosowania CRM – Ambit Tiwana
  • http://en.wikipedia.org/wiki/

Podobne artykuły

Proces M&A

Proces M&A