AI sztuczna inteligencja
Typy sztucznej inteligencji wyróżnia się w zależności od tego, jak maszyna porównuje się do człowieka pod względem wszechstronności i wydajności. Wyróżniamy następujące typy sztucznej inteligencji: ogólna sztuczna inteligencja, wąska sztuczna inteligencja, super sztuczna inteligencja, maszyny reaktywne, ograniczona teoria, teoria umysłu oraz samoświadomość.
Typy sztucznej inteligencji można podzielić na podstawie możliwości i funkcjonalności.
Typy sztucznej inteligencji podzielone w zakresie możliwości - typ 1
- Wąska sztuczna inteligencja.
- Ogólna sztuczna inteligencja.
- Super sztuczna inteligencja.
Typy sztucznej inteligencji podzielone w zakresie funkcjonalności - typ 2
- Maszyny reaktywne.
- Ograniczona teoria.
- Teoria umysłu.
- Samoświadomość.
Typy sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja jest prawdopodobnie najbardziej złożonym i zdumiewającym wytworem ludzkości. I to pomijając fakt, że dziedzina ta pozostaje w dużej mierze niezbadana (dane na rok 2023), co oznacza, że każda aplikacja AI, którą widzimy dzisiaj, stanowi zaledwie wierzchołek góry lodowej AI. Chociaż fakt ten był już wielokrotnie stwierdzany i powtarzany, nadal trudno jest kompleksowo spojrzeć na potencjalny wpływ sztucznej inteligencji w przyszłości. Powodem tego jest rewolucyjny wpływ, jaki AI wywiera na społeczeństwo, nawet na tak stosunkowo wczesnym etapie jej ewolucji.
Transformacja cyfrowa wywołana przez sztuczną inteligencję w różnych branżach sprawiła, że liderzy biznesu i opinia publiczna uważają, że jesteśmy blisko osiągnięcia szczytu badań nad sztuczną inteligencją i maksymalnego wykorzystania jej potencjału. Jednak zrozumienie rodzajów sztucznej inteligencji, które są możliwe i które istnieją obecnie, da jaśniejszy obraz istniejących możliwości AI i długiej drogi przed badaniami nad AI.
Klasyfikacja typów sztucznej inteligencji
Ponieważ badania nad sztuczną inteligencją mają na celu uczynienie maszyn naśladującymi ludzkie funkcjonowanie, stopień, w jakim system sztucznej inteligencji może replikować ludzkie możliwości, jest wykorzystywany jako kryterium określania rodzajów sztucznej inteligencji. W ramach systemu sztuczna inteligencja, która może wykonywać więcej funkcji podobnych do ludzkich z równoważnymi poziomami biegłości, będzie uważana za bardziej rozwinięty typ sztucznej inteligencji, podczas gdy sztuczna inteligencja, która ma ograniczoną funkcjonalność i wydajność, będzie uważana za prostszy i mniej rozwinięty typ.
Opierając się na kryterium liczby funkcji wykonywanych przez sztuczną inteligencję podobnych do ludzkich, można wyróżnić dwa sposoby klasyfikacji sztucznej inteligencji. Jeden typ opiera się na klasyfikacji AI i maszyn obsługujących AI w oparciu o ich podobieństwo do ludzkiego umysłu i ich zdolność do „myślenia”, a może nawet „odczuwania” jak ludzie. Zgodnie z tym systemem klasyfikacji istnieją cztery rodzaje AI lub systemów opartych na AI:
- Maszyny reaktywne.
- Maszyny o ograniczonej pamięci
- Teoria umysłu.
- Samoświadoma sztuczna inteligencja.
Typy sztucznej inteligencji. Maszyny reaktywne
Są to najstarsze formy systemów AI, które mają bardzo ograniczone możliwości. Naśladują one zdolność ludzkiego umysłu do reagowania na różnego rodzaju bodźce. Maszyny te nie mają funkcji opartych na pamięci. Oznacza to, że takie maszyny nie mogą wykorzystywać wcześniej zdobytych doświadczeń do informowania o swoich obecnych działaniach, tj. maszyny reaktywne nie mają zdolności „uczenia się”. Maszyny reaktywne mogą być używane tylko do automatycznego reagowania na ograniczony zestaw lub kombinację danych wejściowych. Nie można ich wykorzystać do polegania na pamięci w celu poprawy ich działania w oparciu o to samo. Popularnym przykładem reaktywnej maszyny AI jest Deep Blue firmy IBM, maszyna, która pokonała arcymistrza szachowego Garry'ego Kasparowa w 1997 roku.
Typy sztucznej inteligencji. Ograniczona pamięć
Maszyny z ograniczoną pamięcią to maszyny, które oprócz możliwości maszyn reaktywnych, są również zdolne do uczenia się na podstawie danych historycznych w celu podejmowania decyzji. Prawie wszystkie istniejące aplikacje, które znamy, należą do kategorii sztucznej inteligencji ograniczonej pamięci. Wszystkie współczesne systemy sztucznej inteligencji, takie jak te wykorzystujące głębokie uczenie, są szkolone przez duże ilości danych treningowych, które przechowują w swojej pamięci, tworząc model referencyjny do rozwiązywania przyszłych problemów. Na przykład sztuczna inteligencja rozpoznająca obrazy jest szkolona przy użyciu tysięcy zdjęć i ich etykiet, aby nauczyć ją nazywania obiektów, które skanuje. Gdy obraz jest skanowany przez taką sztuczną inteligencję, wykorzystuje ona obrazy szkoleniowe jako odniesienia do zrozumienia zawartości prezentowanego jej obrazu i w oparciu o swoje „doświadczenie uczenia się” etykietuje nowe obrazy z coraz większą dokładnością.
Prawie wszystkie współczesne aplikacje AI, od chatbotów i wirtualnych asystentów po samojezdne pojazdy wykorzystują sztuczną inteligencję o ograniczonej pamięci.
Typy sztucznej inteligencji. Teoria umysłu
Oba typy sztucznej inteligencji; maszyny reaktywne i ograniczona pamięć były i są obecne w codziennym życiu (2023), kolejne dwa; teoria umysłu oraz samoświadomość istnieją na razie jako koncepcja lub są na poziomie rozwoju.
Teoria umysłu AI to kolejny rodzaj AI, który badacze są obecnie zaangażowani w innowacje. Sztuczna inteligencja na poziomie teorii umysłu będzie w stanie lepiej zrozumieć podmioty, z którymi wchodzi w interakcję, rozpoznając ich potrzeby, emocje, przekonania i procesy myślowe.
Podczas gdy sztuczna inteligencja ograniczonej pamięci jest już rozwijającą się branżą i obszarem zainteresowania wiodących badaczy AI, osiągnięcie poziomu teorii umysłu AI będzie wymagało rozwoju również w innych gałęziach AI. Wynika to z faktu, że aby naprawdę zrozumieć ludzkie potrzeby, maszyny AI będą musiały postrzegać ludzi jako jednostki, których umysły mogą być kształtowane przez wiele czynników, zasadniczo „rozumiejąc” ludzi.
Maszyny AI oparte na teorii umysłu odgrywają kluczową rolę w psychologii, ponieważ koncentrują się na inteligencji emocjonalnej. Ten rodzaj sztucznej inteligencji wymaga jasnego zrozumienia ludzkich uczuć i zachowań w środowisku.
Typy sztucznej inteligencji. Samoświadomość
Jest to ostatni etap rozwoju sztucznej inteligencji, który obecnie istnieje tylko hipotetycznie. Samoświadoma sztuczna inteligencja, która, jak łatwo wyjaśnić, jest sztuczną inteligencją, która ewoluowała tak, że jest tak podobna do ludzkiego mózgu, że rozwinęła samoświadomość. Stworzenie tego typu AI, od którego materializacji dzielą nas lata, jest i zawsze będzie ostatecznym celem wszystkich badań nad sztuczną inteligencją. Ten rodzaj AI będzie nie tylko w stanie zrozumieć i wywołać emocje u tych, z którymi wchodzi w interakcję, ale także będzie miał własne emocje, potrzeby, przekonania i potencjalnie pragnienia. I właśnie tego typu AI obawiają się zwolennicy tej technologii. Chociaż rozwój samoświadomości może potencjalnie skokowo przyspieszyć nasz postęp jako cywilizacji, może również potencjalnie doprowadzić do katastrofy. Wynika to z faktu, że po uzyskaniu samoświadomości, sztuczna inteligencja byłaby zdolna do posiadania idei takich jak samozachowanie, co może bezpośrednio lub pośrednio oznaczać koniec ludzkości, ponieważ taka ‘istota’ mogłaby z łatwością przechytrzyć intelekt każdego człowieka i opracować skomplikowane plany zdominowania i przejęcia ludzkości.
Samoświadomość to ostatni i najbardziej zaawansowany etap sztucznej inteligencji, który jest obecnie hipotetyczną koncepcją. Będzie to możliwe, gdy maszyny rozwiną samoświadomość i będą miały świadomość podobną do ludzkiej. Samoświadome maszyny AI będą miały takie same potrzeby, emocje i pragnienia jak ludzie.
Typy sztucznej inteligencji
Alternatywnym systemem klasyfikacji, który jest bardziej powszechnie stosowany w języku technicznym, jest klasyfikacja technologii na kategorie:
- Wąska sztuczna inteligencja (Artificial Narrow Intelligence - ANI)
- Ogólna sztuczna inteligencja (Artificial General Intelligence - AGI).
- Sztuczna superinteligencja (Artificial Superintelligence - ASI).
Typy sztucznej inteligencji. Wąska sztuczna inteligencja (Artificial Narrow Intelligence - ANI)
Wąska sztuczna inteligencja lub słaba sztuczna inteligencja to rodzaj sztucznej inteligencji, która koncentruje się na jednym konkretnym zadaniu lub obszarze. Została zaprojektowana do wykonywania określonego zestawu zadań i ma zdolność uczenia się na podstawie danych. Może być wykorzystywana do automatyzacji różnych codziennych czynności, pomocy w podejmowaniu decyzji, maksymalizacji wydajności i obniżania kosztów.
Wąska sztuczna inteligencja to rodzaj sztucznej inteligencji, która reprezentuje całą istniejącą sztuczną inteligencję, w tym nawet najbardziej skomplikowaną i zdolną sztuczną inteligencję, jaką kiedykolwiek stworzono. Wąska sztuczna inteligencja odnosi się do systemów sztucznej inteligencji, które mogą autonomicznie wykonywać tylko określone zadania przy użyciu zdolności podobnych do ludzkich. Maszyny te nie mogą zrobić nic więcej niż to, do czego zostały zaprogramowane, a zatem mają bardzo ograniczony lub wąski zakres kompetencji. Zgodnie z wyżej wymienionym systemem klasyfikacji, systemy te odpowiadają wszystkim reaktywnym i ograniczonym pamięciom sztucznej inteligencji. Nawet najbardziej złożona sztuczna inteligencja, która wykorzystuje uczenie maszynowe i głębokie uczenie się do uczenia samego siebie, podlega wąskiej sztucznej inteligencji.
Typy sztucznej inteligencji. Ogólna sztuczna inteligencja (Artificial General Intelligence - AGI)
Ogólna sztuczna inteligencja lub silna sztuczna inteligencja to rodzaj sztucznej inteligencji, w której maszyny są zaprojektowane tak, aby myśleć, rozumować i działać jak ludzie. Ma zdolność uczenia się, rozumowania i podejmowania decyzji w wielu różnych kontekstach. Koncepcja ogólnej sztucznej inteligencji nie została jeszcze osiągnięta przez naukowców.
Ogólna sztuczna inteligencja to zdolność agenta AI do uczenia się, postrzegania, rozumienia i funkcjonowania całkowicie jak człowiek. Systemy te będą w stanie niezależnie budować wiele kompetencji i tworzyć połączenia i uogólnienia w różnych dziedzinach, znacznie skracając czas potrzebny na szkolenie. Dzięki temu systemy AI będą tak samo zdolne jak ludzie, powielając ludzkie wielofunkcyjne możliwości.
Typy sztucznej inteligencji. Sztuczna superinteligencja (Artificial Superintelligence - ASI)
Super AI lub sztuczna superinteligencja (ASI) byłaby w stanie przewyższać ludzi. Maszyny sztucznej superinteligencji są samoświadome i oczekuje się, że przewyższą ludzką inteligencję. Mogą wykonać każde zadanie lepiej niż ludzie. Koncepcja sztuczna superinteligencja jest wciąż hipotetyczna.
Sztuczna superinteligencja jest uważana za najbardziej zaawansowany i potężny rodzaj sztucznej inteligencji o cechach takich jak rozwiązywanie problemów, myślenie, podejmowanie decyzji itp. Sztuczna superinteligencja może również interpretować ludzkie emocje i doświadczenia.
Rozwój sztucznej superinteligencji prawdopodobnie wyznaczy szczyt badań nad sztuczną inteligencją, ponieważ ogólna sztuczna inteligencja stanie się zdecydowanie najbardziej zdolną formą inteligencji na Ziemi. Sztuczna superinteligencja, oprócz powielania wieloaspektowej inteligencji człowieka, będzie znacznie lepsza we wszystkim, co ludzie robią, dzięki znacznie większej pamięci, szybszemu przetwarzaniu i analizie danych oraz możliwościom podejmowania decyzji. Rozwój ogólnej sztucznej inteligencji i sztucznej superinteligencji doprowadzi do scenariusza najczęściej określanego jako osobliwość. I choć potencjał posiadania tak potężnych maszyn do naszej dyspozycji wydaje się atrakcyjny, maszyny te mogą również zagrozić naszemu istnieniu lub przynajmniej naszemu sposobowi życia.
Typy sztucznej inteligencji
W tym momencie (2023) trudno jest wyobrazić sobie stan świata, gdy powstaną bardziej zaawansowane typy sztucznej inteligencji. Oczywiste jest jednak, że przed nami długa droga, ponieważ obecny stan rozwoju sztucznej inteligencji w porównaniu do tego, dokąd ma ona zmierzać, wciąż znajduje się w początkowej fazie. Dla tych, którzy są negatywnie nastawieni do przyszłości sztucznej inteligencji, oznacza to, że obecnie jest trochę za wcześnie, aby martwić się o osobliwość i wciąż jest czas na zapewnienie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. A dla tych, którzy są optymistycznie nastawieni do przyszłości sztucznej inteligencji, fakt, że zaledwie zarysowaliśmy powierzchnię rozwoju sztucznej inteligencji, czyni przyszłość jeszcze bardziej ekscytującą.
Gałęzie sztucznej inteligencji
Istnieje wiele gałęzi sztucznej inteligencji, z których każda ma swój własny cel i zestaw technik. Przykłady gałęzi sztucznej inteligencji:
Uczenie maszynowe (Machine Learning - ML)
Uczenie maszynowe (ML), podzbiór sztucznej inteligencji, obejmuje opracowywanie algorytmów do interpretowania, przetwarzania i analizowania danych w celu rozwiązywania różnych rzeczywistych problemów. Te programy lub algorytmy są zaprojektowane w taki sposób, że uczą się i poprawiają z czasem, gdy są zasilane nowymi danymi.
Uczenie głębokie (Deep Learning – DL)
Uczenie głębokie (DL) to podzbiór uczenia maszynowego, które wykorzystuje sztuczne sieci neuronowe do uzyskiwania wglądu w dane i rozwiązywania bardziej zaawansowanych problemów. Algorytm głębokiego uczenia jest logiką stojącą za rozpoznawaniem twarzy i mowy, wirtualnymi asystentami, takimi jak Alexa i Siri, autonomicznymi samochodami.
Przetwarzanie języka naturalnego (Natural Language Processing - NLP)
Przetwarzanie języka naturalnego (NLP) to podzbiór sztucznej inteligencji, który wykorzystuje uczenie maszynowe, aby umożliwić komputerom rozumienie ludzkiego języka i komunikowanie się z nim. Zajmuje się interakcją między komputerami, a językiem ludzkim. Przetwarzanie języka naturalnego służy do przetwarzania i interpretowania ludzkiego języka, co jest przydatne w wielu zastosowaniach, takich jak rozpoznawanie mowy, analiza tekstu, tłumaczenie itp.