Aplikacje dedykowane
Zacznijmy od początku. Jakob Nielsen, Duńczyk. Specjalista w dziedzinie użyteczności, User Expierience. W 1990 roku wspólnie z Ralfem Molichem opracował i przedstawił heurystyki, czyli zasady interakcji człowiek maszyna. Po ich publikacji wielu innych ekspertów z dziedziny użyteczności krytykowało jego podejście. Jakob Nielsen jest autorem książek z obszaru użyteczności w tym wydanych po polsku:
- Projektowanie funkcjonalnych serwisów internetowych,
- Funkcjonalność stron www. 50 witryn bez sekretów.
- Optymalizacja funkcjonalności serwisów internetowych.
- Funkcjonalność aplikacji mobilnych.
Heurystyki Nielsena
Tworzenie aplikacji dedykowanych, heurystyki Jakoba Nielsena, zastosowanie.
Heurystyki Nielsena wskazują wytyczne. Nie dają konkretnych odpowiedzi na pytania użytkowników. Heurystyki nie są też pozbawione wad. Heurystyki Jakoba Nielsena stanowią zbiór ogólnych wytycznych, których wprowadzenie powinno, ale nie gwarantuje uzyskanie pozytywnych zmian.
Pokazuj status systemu. We wszystkich miejscach, w których użytkownik uczestniczy w procesie chciałby wiedzieć gdzie się znajduje. Ile czynności już wykonał, a ile jeszcze zostało mu do wykonania. Szczególnie istotne jest pokazanie statusu użytkownikowi. W aplikacjach internetowych popularne jest pokazywanie okruszków(ang. breadcrumbs). Okruszki to informacje, gdzie, w którym miejscu w aplikacji znajduje się użytkownik.
Zachowaj zgodność pomiędzy systemem a rzeczywistością. Treści, opisy zawarte w aplikacji powinny odzwierciedlać przedstawione produkty i usługi. Używaj opisów zrozumiałych dla użytkowników, dla których przygotowałeś aplikację dedykowaną. Pokazuj obrazy wzbogacające tekst.
Daj użytkownikowi pełną kontrolę. Pozwól użytkownikowi w pełni zarządzać jego działaniami w aplikacji. Daj mu dostęp do konfiguracji własnych widoków, indywidualnych ekranów. Użytkownicy, korzystający z tej samej aplikacji, pełniąc różne role oczekują trochę innych funkcji. Drobna zmiana widoku, informacji dostępnych w aplikacji dedykowanej pozwala, bardziej efektywnie pracować.
Trzymaj się standardów i zachowaj spójność. Są standardy projektowania aplikacji dedykowanych. Standardy, które wynikają z przyzwyczajeń użytkowników do sposobu działania aplikacji. Tworząc interface aplikacji dedykowanej stosuj takie same rozwiązania. Ogranicz wzory układów, widoków, pól, przycisków, layoutów. Również układ kolejności przycisków w widoku aplikacji edytuj, szczegóły, usuń powinien być zawsze taki sam.
Zapobiegaj błędom. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o aplikacje dedykowane bez błędów. Co się rozumie samo przez siebie. Ale również o pokazywanie informacji po działaniach użytkownika. Aplikacja jest tak zbudowana, aby użytkownik był poinformowany o efektach swoich działań. również tych błędnych, które mogą spowodować zmiany w sposobie funkcjonowania aplikacji. Aplikacja pokazuje użytkownikowi tylko te funkcje, obszary, do których posiada on dostęp, które jego dotyczą, są potrzebne jemu, aby efektywnie wykonywać pracę.
Pozwalaj wybierać zamiast zmuszać do pamiętania. Nie każ mi myśleć. To hasło wypowiedziane przez użytkownika, powinien pamiętać każdy, kto zajmuje się tworzeniem aplikacji dedykowanych. Aplikacja jest intuicyjna, na każdym etapie informuje użytkownika gdzie się znajduje, jakich wyborów dokonał. Co spowodowało, że znalazł się w tym, określonym miejscu? Tam, gdzie jest to możliwe pole aplikacji zawiera menu wyboru ustalane przez użytkownika. Cała aplikacja stworzona jest w ten sposób, że użytkownik wpisuje jedne dane tylko jeden raz. Nie powiela tych samych danych w wielu, różnych miejscach. Jeden raz wpisane dane w aplikacji, są wielokrotnie wykorzystywane w różnych jej miejscach.
Zapewnij elastyczność i efektywność. Użytkownicy pracują w różny sposób. Mają własne przyzwyczajenia. Aplikacja pozwala w ramach swojego środowiska tak dostosować interface, aby każdy mógł pracować jak najbardziej efektywnie. Zachowując spójność danych spójność aplikacji. Jednym z elementów, który pozwala dostosować widok i sposób pracy z aplikacją różnym użytkownikom są widgety. Ich zawartość i rozmieszczenie. Proste, funkcjonalne elementy widoku, które umiejętnie wykorzystane stanowią istotną wartość aplikacji.
Dbaj o estetykę i umiar. Zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość informacji powoduje albo konieczność zapamiętywania wielu informacji albo chaos i spadek efektywności pracy. To, co w wielu wypadkach stanowi o przewadze konkurencyjnej aplikacji dedykowanej to design. Sam zadaj sobie pytanie ile znasz aplikacji SaaS CRM, zarządzania projektami. Prawda, że przynajmniej klika. Co spowodowało, że tylko kilka z nich odniosło rynkowy sukces, inne są zapominane? Przecież nie ich funkcjonalność, która jest bardzo podobna. Jednym z takich elementów jest właśnie estetyka, design. Słowo User Experience robi wielką karierę. To doświadczenie korzystania z aplikacji dedykowanej stanowi istotny czynnik przewagi konkurencyjnej.
Zapewnij skuteczną obsługę błędów. Aplikacja nie powinna mieć błędów. W sytuacji, w której się one pojawiają, użytkownik otrzymuje informację, co musi uczynić, aby go zgłosić. W jaki sposób zostanie błąd naprawiony. Jak otrzyma informację o jego usunięciu?
Zadbaj o pomoc i dokumentację. Przygotuj moduł wiki w samej aplikacji. Na stronie www zadbaj o dobre opisy w menu funkcje aplikacji. Udziel pełnych, wyczerpujących odpowiedzi w menu FAQ, często zadawane pytania. Nie unikaj odpowiedzi na trudne pytania. Bądź precyzyjny i dokładny w opisach. Stosuj grafiki, obrazy ekranów, które widzi użytkownik.
To są krótkie opisy zastosowania heurystyki Nielsena w aplikacji. Z uwagi na fakt, że zostały one przygotowane wiele lat temu są bardzo ogólne. Warto o nich pamiętać tworząc aplikacje dedykowane.
Źródłem artykułu jest
https://pl.wikipedia.org/wiki/