Wdrożenie AI w kancelarii prawnej

Wdrożenie AI w kancelarii prawnej

Sztuczna inteligencja w firmie

ChatGPT udostępnił generatywną sztuczną inteligencję jesienią 2022 roku. Firmy prawnicze są wymieniane przez wszystkie przypadki przez analityków, jako te, które posiadają model biznesowy, który najprawdopodobniej zostanie zakłócony przez pojawienie się dużych modeli językowych, które zasilają narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji.

Jednak po dwóch latach, (artykuł pisany jest jesienią 2024 roku) od udostępnienia przez ChatGPT GAI, firmy prawnicze odchodzą od szumnych i wielkich deklaracji na rzecz precyzyjnej oceny tego, w jaki sposób i gdzie aplikacje AI mogą być najbardziej pomocne. Opublikowany latem 2024 roku raport firmy Deloitte „The future of legal work?” przedstawił informacje, że zaledwie 6% klientów korporacyjnych uważa, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji w firmach prawniczych, jednak ponad 70% z nich stwierdziło, że oczekuje, iż GAI przyniesie oszczędności kosztów pracy prawników i skróci czas realizacji zleceń.

Zwolennicy wykorzystania AI w prawie twierdzą, że taka wydajność nadejdzie, jeśli jeszcze nie nadeszła.

Obszary wykorzystania GAI w firmach prawniczych, na których koncentrują się pierwsi użytkownicy

Wdrożenie AI w kancelarii prawnej musi chronić dane nie tylko klientów

Firmy prawnicze bardzo wcześnie zdały sobie sprawę, że jedna dla wszystkich aplikacja AI sprawdzi się w ich branży, która ceni sobie przede wszystkim prywatność i poufność.

Po pierwsze, przepisy wymagają, aby niektóre dane były przechowywane lokalnie czytaj w konkretnym kraju, a podstawowy model GAI, OpenAI, znajduje się w USA. Firmy prawnicze muszą posiadać aplikacje, które przechowują dane i je przetwarzają w wybranym kraju. Innym obostrzeniem jest fakt, że dane transferowane do generatywnego modelu AI, mogą być współdzielone z danymi z innych firm prawniczych.

Firmy prawnicze wstrzymuje się z wykorzystywaniem GAI odnośnie wykorzystania aplikacji. Szczególnie jeśli dotyczy to wybranych, wrażliwych klientów. Klientów, którzy potrzebują pewności co do tego, w jaki sposób dane będą przechowywane oraz wykorzystywane. Klientów, którzy ściśle kontrolują gdzie będą zlokalizowane dane w celu zapewnienia zgodności z przepisami.

Przedstawiciele firm prawniczych wiedzą, że dane, które są zawarte w dokumentach ich klientów stanowią istotną, unikalną wartość. Setki tysięcy czy miliony dokumentów, które stanowią istotną, sprawdzoną wiedzę, są dla firm technologicznych istotnym źródłem sprawdzonej i zweryfikowanej wiedzy. Firmy rozwijające modele GAI mogłyby pokusić się o masowe wprowadzenie tych danych do algorytmu. Jednak firmy prawnicze muszą chronić dane klientów. Dlatego też firmy prawnicze wdraża pełny zestaw funkcji AI tylko dla niektórych, skrupulatnie wybranych klientów i tylko do ściśle określonych zadań. Nie istnieje coś takiego jak powszechne wdrożenie GAI w kancelarii prawnej, bez żadnych obostrzeń i regulacji.

Gdy AI zostanie wykorzystana do spraw transgranicznych, wykorzystanie GAI staje się bardzo skomplikowane. W takim scenariuszu firma prawnicza musimy rozważyć przetwarzanie danych tylko w tej jurysdykcji, aby spełnić te wymagania ... wybrany stos technologiczny. Od razu sprawa staje się złożona, ponieważ firma prawnicza potrzebuje przetwarzania danych w chmurze w Polsce, Unii Europejskiej i Szwajcarii.

Aplikacja dedykowana AI posiada automatyczną pseudo-animizację, automatyczne szyfrowanie i zerową retencję danych - co oznacza, że jej algorytm szybko usuwa informacje, na podstawie których wyciągnęła wnioski. Mimo to, prawnicy firmy twierdzą, że aby zachować zgodność z lokalnymi przepisami, nie wszyscy użytkownicy posiadają dostęp do wszystkich funkcji aplikacji AI.

Wdrożenie AI w kancelarii prawnej pozwala ograniczyć uciążliwe prace

Firmy prawnicze korzystają powszechnie z wybranych aplikacji AI i ich wybranych funkcji szczególnie w obszarze komunikacji i spraw administracyjnych. Wykorzystanie AI w tym obszarze może zapewnić natychmiastową oszczędność czasu. Na przykład firma prawnicza, wykorzystuje aplikację AI do podsumowywania długich wiadomości e-mail i pozwala pracownikom szybciej nadrobić zaległości w komunikacji po powrocie z wakacji lub przed spotkaniem.

Wykorzystanie aplikacji AI w kancelarii prawnej do kompilowania pierwszego projektu umowy lub stworzenia wstępnego dokumentu informacyjnego mogą nie wydawać się rewolucyjne. Ale to właśnie te obszary pracy prawników, która jest przez nikogo nielubiana, pozwala również uwolnić mózg, aby zająć się naprawdę ważnymi zagadnieniami, które pozwalają tworzyć istotną wartość dla klientów.

Wdrożenie AI w kancelarii prawnej tworzy nowe miejsca pracy

Goldman Sachs w 2023 roku, ostrzegał, że 300 mln miejsc pracy może zostać utraconych na rzecz generatywnej sztucznej inteligencji. Analitycy wskazali firmy prawnicze jako jeden z najbardziej narażonych sektorów. Na rynku jednak nie pojawiają się alarmujące artykuły o zwolnieniach działów w firmach prawniczych. Są odwrotne sytuacje, firmy prawnicze zwiększają zatrudnienie, a wiele z nich odnotowuje wzrost produktywności o 20% do 30%. Zaoszczędzony czas można porównać do około siedmiu godzin, który do tej pory prawnicy musieli poświęcić na przegląd umowy. Przeciążeni pracą prawnicy, najwięksi użytkownicy aplikacji AI, przynajmniej na razie, ponieważ są bardziej poszukiwani niż kiedykolwiek wcześniej.

Obecnie rynek firm prawniczych rozgląda się i wyczekuje na wybranie jednego lub kilku modeli biznesowych. Modeli działania firm prawniczych, które się ukształtują po powszechnym, ale ograniczonym wdrożeniu GAI.

Istnieje jednak inna obawa, wykraczająca poza długoterminowa obawę przed redukcją zatrudnienia spowodowaną wydajnością sztucznej inteligencji.

Partnerzy firm prawniczych obawiają się, że współpracownicy będą w zbyt dużym obszarze polegali na GAI, powszechna stanie się sytuacja polegania na wynikach GAI a nie na własnej wiedzy i doświadczeniu. Prawnicy nie będą korzystać ze swoich mózgów, aby stworzyć pierwszy szkic briefu lub pierwszy szkic umowy. Prawnicy utracą wiedzę uzyskaną na szkoleniach potrzebnych do samodzielnego myślenia i doradzania klientom. Dzięki narzędziom sztucznej inteligencji pracownicy mogą rozwiązać wiele, prostych spraw w ciągu kilku minut i tylko poprzez klikanie. W jaki sposób początkujący prawnicy dotrą do punktu, w którym za kilkanaście lat będą mogli uczyć nowe pokolenie, jak być świetnym prawnikiem.

Wdrożenie AI w kancelarii prawnej musi być poprzedzone szkoleniami

Żadna firma prawnicza - nawet te, które należą do Magic Circle - nie może sobie pozwolić na zbudowanie własnego modelu GAI lub konkurowanie z już istniejącymi start-upami, które posiadają GAI. Zamiast jednak zadowalać się „gotowymi” aplikacjami AI, takimi jak OpenAI, wiele z nich zdecydowało się na rozwiązanie pośrednie: trenowanie algorytmów AI na własnych zbiorach danych i własności intelektualnej. Kluczem do stworzenia modelu AI jest dostarczenie aplikacji sprawdzonej, zweryfikowanej wiedzy oraz literatury dostosowanej do potrzeb prawników i klientów.

Wdrożenie AI w kancelarii prawnej

Pierwsi użytkownicy wyciągają cenne praktyczne wnioski z korzystania z aplikacji AI.

W rezultacie wewnętrznych inicjatyw. Globalne firmy prawnicze stworzyły aplikacje, których rezultat działania polega na pomocy użytkownikom we wszystkim, od nawigacji po aktualizacjach regulacyjnych po sporządzenie prospektu emisyjnego dla oferty publicznej. Aplikacja AI używana jest zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie przez wielu większych klientów.

Inna aplikacja AI służy przede wszystkim do ułatwienia pisania opinii w sensie językowym.

Kolejna aplikacja AI służy raczej do redakcji umów.

Commint logo