Trendy IT 2025 wg. Gartner

Trendy IT 2025 wg. Gartner

Trendy IT

Agentowa sztuczna inteligencja, platformy zarządzania sztuczną inteligencją i kryptografia post-kwantowa to jedne z najbardziej przełomowych przyszłych trendów technologicznych, przed którymi stoi branża IT.

Szybki postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji, informatyki i interakcji człowiek-maszyna to kluczowe czynniki stojące za listą trendów IT 2025 wg. firmy Gartner technologii, które zdaniem firmy Gartner liderzy IT powinni uważnie monitorować w 2025 roku.

Firma Gartner, opierając się na badaniach i analizach, przygotowała listę, która obejmuje tylko technologie i trendy, które są tak istotne, że kadra kierownicza mówi, że musi coś z tym zrobić.

Trendy IT 2025 wg. Gartner

  • Przekształcenie sztucznej inteligencji w agentów decyzyjnych.
  • Platformy technologiczne do zarządzania sztuczną inteligencją.
  • Narzędzia chroniące przed dezinformacją.
  • Przejście na kryptografię post-kwantową.
  • Bezprzewodowe znaczniki i czujniki otoczenia.
  • Eksploracja energooszczędnych systemów obliczeniowych.
  • Hybrydowe rozwiązania obliczeniowe przyszłości.
  • Roboty wielozadaniowe.
  • Technologie usprawnień neurologicznych.

Trendy IT 2025 wg. Gartner

Przekształcenie sztucznej inteligencji w agentów decyzyjnych.

W ciągu najbliższych dwóch do trzech lat pojawi się agentowa sztuczna inteligencja - z możliwościami wykraczającymi poza zadania, takie jak podsumowywanie informacji, do faktycznego podejmowania działań w imieniu osób fizycznych. Zamiast przedstawiać użytkownikom opcje, będą one w stanie wybrać opcję optymalną dla użytkownika, jeśli otrzyma on na to pozwolenie.

Platformy technologiczne do zarządzania sztuczną inteligencją

Ze względu na obawy, takie jak stronniczość modeli sztucznej inteligencji, opracowywane są platformy i narzędzia do zarządzania sztuczną inteligencją w celu budowania zaufania poprzez przejrzystość i etykę w modelach. Umożliwi to takie funkcje, jak wyjaśnialność odpowiedzi generowanych przez sztuczną inteligencję i zapobieganie szkodliwym wynikom.

Narzędzia chroniące przed dezinformacją

Generatywna sztuczna inteligencja może pozwolić złym aktorom na tworzenie syntetycznych mediów, takich jak fałszywe filmy, głosy i obrazy, które podszywają się pod ludzi lub organizacje. Narzędzia zabezpieczające przed dezinformacją pomogą organizacjom zidentyfikować deepfakes lub wykryć syntetyczne media poprzez ocenę prawdy i śledzenie rozprzestrzeniania się dezinformacji.

Przejście na kryptografię post-kwantową

Niedawno opublikowano standardy kryptografii post-kwantowej. Według Gartnera, kryptografia post-kwantowa stanie się problemem w ciągu zaledwie dwóch do trzech lat. Liderzy IT będą wkrótce musieli zastąpić każdy element lub szyfrowanie algorytmem post-kwantowym, niemożliwym do złamania przez obliczenia klasyczne lub kwantowe.

Bezprzewodowe znaczniki i czujniki otoczenia

Spadające koszty bezprzewodowych tagów i czujników, które mogą śledzić i monitorować zapasy, warunki łańcucha dostaw lub zasoby fizyczne, wkrótce umożliwią organizacjom dostęp i reagowanie na dane z części ich działalności, które wcześniej były „w cieniu”.

Eksploracja energooszczędnych systemów obliczeniowych

Organizacje mogą zacząć przenosić energochłonne algorytmy do dostawców zielonej chmury, przepisywać algorytmy tak, aby zużywały mniej energii lub dokładniej monitorować zużycie energii na potrzeby generatywnej sztucznej inteligencji. Dodatkowe technologie, takie jak pamięci optyczne, neuromorficzne i DNA, mogą przyczynić się do znacznej poprawy wydajności.

Hybrydowe rozwiązania obliczeniowe przyszłości

Oczekuje się, że w przyszłości organizacje przyjmą hybrydowe podejście do przetwarzania danych. Prawdopodobnie zintegrują i zaaranżują wiele różnych paradygmatów i technologii obliczeniowych, w tym procesory CPU, GPU, obliczenia brzegowe, obliczenia kwantowe, obliczenia optyczne i przechowywanie informacji w DNA.

Ulepszanie rzeczywistości za pomocą obliczeń przestrzennych

Obliczenia przestrzenne łączą sferę fizyczną i cyfrową w jedną, zunifikowaną przestrzeń 3D za pomocą urządzeń takich jak zestawy słuchawkowe rzeczywistości rozszerzonej. Opracowywane są urządzenia i aplikacje, które mogą wspierać przedstawienie kontekstu w czasie rzeczywistym w celu podejmowania decyzji w miejscach takich jak hala produkcyjna.

Roboty wielozadaniowe

Choć zajmie to od trzech do dziesięciu lat, oczekuje się, że wielofunkcyjne roboty, które mogą wykonywać wiele funkcji, a nie ograniczać się do jednego zadania, staną się częścią codziennego życia. Do 2030 roku 80% ludzi może codziennie korzystać z inteligentnych robotów wielofunkcyjnych.

Technologie usprawnień neurologicznych

Rozwój technologii, które mogą odczytywać i poprawiać funkcje mózgu, może być wykorzystywany w placówkach opieki zdrowotnej w celu przywrócenia zmysłów, takich jak wzrok lub słuch - choć, jak twierdzi Gartner, nie nastąpi to przez co najmniej kolejne 10 lat. Urządzenia będą obejmować zarówno proste urządzenia do noszenia, takie jak słuchawki douszne lub opaski na głowę, jak i złożone zintegrowane interfejsy mózg-komputer.

Trendy IT 2025 wg. Gartner

Liderzy IT muszą sami zdecydować, które technologie należy teraz wykorzystać, które monitorować, a które zignorować. Gartner apeluje jednak o ostrożność do tych, którzy zdecydują się zignorować strategiczne trendy technologiczne. ,

Commint logo