Wyzwania biznesowe 2024 roku

Wyzwania biznesowe 2024 roku

Trendy IT

Wyzwania biznesowe 2024 roku to: tworzenie stabilności w dobie niepewności, dostosowanie się do zmian w pracy, ESG jako części modelu biznesowego, transformacja cyfrowa, rozwój elastyczności.

Środowisko biznesowe szybko się zmienia od czasu pandemii, ponieważ firmy są nieustannie wyrywane z tego, co uważały za status quo. Podczas gdy wiele wyzwań biznesowych stanowiło trudności dla firm w ciągu ostatnich kilku lat - a niektórym groziło nawet bankructwo - zdolność adaptacji biznesu to nowa przewaga konkurencyjna.

Firmy, które chcą się rozwijać, muszą być świadome bieżących kwestii biznesowych i tworzyć elastyczne cele dostosowane do zachodzących zmian. Aby pomóc liderom biznesowym odnieść sukces wśród problemów biznesowych, przedstawiamy kilka najważniejszych wyzwań biznesowych w 2024 r. oraz cele zorientowane na rozwiązania, które można stworzyć, aby je przezwyciężyć.

Jakie są wyzwania biznesowe 2024 roku?

Wiele wyzwań biznesowych pojawiło się (lub zniknęło) w 2024 roku, firmy powinny wziąć pod uwagę następujące wyzwania biznesowe 2024:

  • Tworzenie stabilności w dobie niepewności.
  • Dostosowanie się do zmian pracy.
  • Wdrożenie ESG jako części modelu biznesowego.
  • Przyspieszenie transformacji cyfrowej.
  • Rozwój zwinności.

Wyzwania biznesowe 2024 roku. Tworzenie stabilności w dobie niepewności

COVID-19 i wojna rosyjsko-ukraińska zakłóciły równowagę podaży i popytu szczególnie w Europie, wywołując fale uderzeniowe w światowej gospodarce. Złożone skutki tych bieżących problemów biznesowych wpłynęły na popyt, koszty towarów, łańcuchy dostaw i decyzje inwestycyjne, powodując istotny wzrost inflacji - i zwiększając prawdopodobieństwo recesji lub stagflacji. 

Presja inflacyjna

Według OECD inflacja w ujęciu rok do roku wzrosła do 9,6% w maju 2022 r., co stanowiło największy wzrost cen od 1988 roku. Wynikało to z połączenia presji inflacyjnej, a mianowicie wzrostu popytu, kosztów energii i zakłóceń w łańcuchu dostaw. 

Podczas gdy pandemia początkowo zmniejszyła popyt z powodu obaw o zdrowie, środków blokujących i ograniczeń w podróżowaniu, wprowadzenie szczepionek i polityka bodźców monetarnych gwałtownie zwiększyły popyt ponad to, co mogły obsłużyć łańcuchy dostaw. Zwiększony popyt, w połączeniu ze skutkami wojny rosyjsko-ukraińskiej, spowodował największy wzrost cen energii od czasu kryzysu naftowego z 1973 r., wpływając na wzrosty wszystkich cen towarów i usług.

Ponadto pandemia spowodowała opóźnienia w produkcji wielu towarów, co doprowadziło do niezróżnicowanych łańcuchów dostaw, masowych zwolnień, niedoborów kierowców ciężarówek i przestojów fabryk. Te przyczyny spowolniły ciągłość łańcuchów dostaw i podniosły ceny dla konsumentów. Łącznie stanowi to jedno z największych wyzwań dla firm.

Zbliżająca się recesja lub stagflacja

Biorąc pod uwagę presję inflacyjną, eksperci obawiają się zbliżającej się recesji lub stagflacji, ponieważ rządy wkraczają w celu skorygowania inflacji.

Banki centralne rozpoczęły już wdrażanie kurczącej się polityki pieniężnej, aby przeciwdziałać skutkom inflacji. Jednak osiągnięcie podręcznikowego „miękkiego lądowania” jest rzadkością, ponieważ restrykcyjna polityka pieniężna może łatwo doprowadzić do recesji. Może to skłonić firmy do priorytetowego traktowania efektywności kosztowej, skutkując zwolnieniami, zmniejszonymi zyskami, zmniejszonymi przepływami pieniężnymi i ograniczonymi badaniami i rozwojem.

Stagflacja (w której recesja pojawia się, zanim ceny zdążą spaść) jest również możliwym wyzwaniem biznesowym, które może skutkować niskim wzrostem, wysokim bezrobociem i zawyżonymi cenami. Ta niekorzystna kombinacja może siać spustoszenie w gospodarkach i powodować dylemat dla decydentów, ponieważ próba obniżenia inflacji może spowodować dalsze bezrobocie, podczas gdy zmniejszenie bezrobocia może pogorszyć inflację.

Tworzenie stabilności w dobie niepewności, rekomendacje

Biorąc pod uwagę ten okres niestabilności, jest to dobra okazja, aby dostosować swoje cele biznesowe i dostosować się do zmian gospodarczych, na przykład poprzez uodpornienie swojej firmy na recesję. Oto trzy obszary, na których należy się skupić, aby sprostać temu wyzwaniu biznesowemu: 

  • Kontrola wydatków.
  • Inwestycje w technologię i innowacje.
  • Podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Kontrola wydatków

Uzyskanie dokładnego zrozumienia wydatków organizacji może pomóc firmie utrzymać się na powierzchni. Zapewniając lepszą kontrolę wydatków, można uzyskać szczegółowy obraz tego, jak, gdzie i dlaczego pieniądze krążą w firmie. Korzystając z tej wiedzy, firma może:

  • Zobaczyć, gdzie marnowane są pieniądze, co pozwala obniżyć koszty i zwiększyć oszczędności.
  • Poprawić priorytetyzację i zarządzanie zasobami.
  • Zrozumieć, które działania można zautomatyzować.
  • Poprawić i dostosować strategię zaopatrzenia.
  • Usprawnić operacje.

Inwestycje w technologię i innowacje

Technologia może obniżyć koszty biznesowe poprzez „cyfrową deflację”. Ponieważ produkty i usługi cyfrowe są tańsze niż alternatywy offline, firma może wykorzystać je do obniżenia kosztów i cen konsumenckich. Co więcej, wdrożenie narzędzi technologicznych, które automatyzują powtarzalne zadania, takie jak planowanie i fakturowanie, może usprawnić procesy biznesowe i pozwolić pracownikom skupić się na bardziej strategicznych działaniach. Ułatwia to bardziej organizację efektywnych kosztowo operacji biznesowych i osłabienie wpływu wahań koniunktury gospodarczej na firmę, zmniejsza tym samym jej wpływ jako bieżącego problemu biznesowego.

Podnoszenie kwalifikacji pracowników

Ponieważ zwiększanie zatrudnienia staje się kosztowne i ryzykowne w okresach inflacji (i stanowi wyzwanie podczas recesji lub stagflacji), organizacja powinna wyznaczyć cele związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników. Oprócz łagodzenia skutków zakłóceń gospodarczych, podnoszenie kwalifikacji pracowników może przynieść korzyści firmie na kilka sposobów, w tym

  • Zwiększenie zaangażowania i produktywności pracowników.
  • Zwiększenie zdolności adaptacyjnych pracowników i firmy .
  • Zwiększenie retencji i pozyskiwania talentów.
  • Poprawa ROI i ograniczenie marnotrawstwa.
  • Oszczędność na kosztach rekrutacji.

Wyzwania biznesowe 2024 roku. Dostosowanie się do zmian w pracy

Nieustannie zmieniająca się dynamika rynku sprawiła, że zdolność adaptacji znalazła się na czele strategicznych inicjatyw biznesowych, co spowodowało odejście od tradycyjnych modeli pracy. Coraz więcej firm uczestniczy obecnie w gospodarce gigów i wprowadza hybrydowe struktury pracy - i choć umożliwiają one elastyczne operacje, stwarzają również kilka wyzwań biznesowych.

Ekonomia pracy dorywczej  - Gig economy

Gig economy to ekonomia pracy dorywczej, opiera się na krótkoterminowych umowach lub zleceniach, zamiast tradycyjnego, stałego zatrudnienia. Pracownicy w tym modelu są często angażowani do konkretnych projektów, zadań lub zleceń, co daje im większą elastyczność, ale też wiąże się z mniejszą stabilnością zatrudnienia.

W ramach gig economy popularne są różne formy pracy, takie jak freelancing, praca na umowę o dzieło, czy świadczenie usług za pośrednictwem platform internetowych. Ten model staje się coraz bardziej powszechny w wielu branżach, gdzie specjaliści są angażowani do realizacji zadań w zależności od zapotrzebowania, co pozwala firmom na elastyczne dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb rynku.

Chociaż gospodarka gig nie jest nową koncepcją, pandemia przyspieszyła jej przyjęcie, a Mastercard ujawnił, że gospodarka gig będzie warta 298 miliardów dolarów do 2024 roku - wzrost o 122% od 2018 roku. Wzrost liczby tych przejściowych relacji biznesowych może powodować problemy biznesowe, w tym

  • Trudności w ustaleniu oczekiwań: Firmy i pracownicy platformowi mogą nie być pewni, czego mogą oczekiwać od siebie nawzajem ze względu na niejednoznaczne i niezdefiniowane kontrakty lub umowy o gwarantowanym poziomie usług.
  • Słaba komunikacja: Firmy mogą mieć trudności z zarządzaniem i śledzeniem komunikacji z pracownikami platformowymi.

Praca hybrydowa

W przeciwieństwie do tego, praca hybrydowa była przede wszystkim niespotykana przed pandemią. Według badania Pew Research z 2020 r., 20% pracowników, których praca mogła być wykonywana zdalnie, pracowało z domu przez cały lub większość czasu przed pandemią, w porównaniu do 71% pracujących z domu po pandemii. To szybkie przejście na pracę hybrydową zwiększyło zaangażowanie pracowników i zmniejszyło wskaźniki rotacji - ale także przyspieszyło bieżące kwestie biznesowe, takie jak:

  • Niedopasowanie organizacyjne: Osiągnięcie zgodności w hybrydowej sile roboczej może być trudne, a pracownicy zdalni czują się odłączeni od szerszej strategii firmy.
  • Trudności w nawiązywaniu kontaktów i budowaniu kultury: Pracownicy biurowi mogą łatwo współpracować, asymilować się z kulturą firmy i budować relacje z kierownictwem, podczas gdy pracownicy zdalni mogą czuć się izolowani.
  • Problemy z zaufaniem: Praca hybrydowa może sprzyjać poczuciu nieufności i wrogości, gdy menedżerowie nie ufają swoim pracownikom zdalnym, a z kolei pracownicy mają pretensje do menedżerów, że uważają ich za niezdolnych do pracy zdalnej.

Dostosowanie się do zmian w pracy, rekomendacje

Aby obejść te obecne problemy biznesowe i sprawić, by model hybrydowy działały dla Twojej organizacji, wyznacz sobie cele:

  • Rozwój aplikacji biznesowych.
  • Ułatwianie relacji międzyludzkich.
  • Budowanie zaufania poprzez ustalanie jasnych reguł i oczekiwań.

Rozwój aplikacji biznesowych.

Wdrożenie aplikacji dedykowanych skoncentrowanych na produktywności, współpracy i zarządzaniu produktami jest niezbędny podczas pracy z pracownikami hybrydowymi, zdalnymi i dorywczymi. Narzędzia te mogą pomóc w usprawnieniu komunikacji, przydzielaniu zadań i śledzeniu postępów - dzięki czemu są niezbędne dla efektywności organizacji.

Ułatwianie relacji międzyludzkich

Proaktywne podejście do pielęgnowania wewnętrznych relacji jest niezbędne do budowania jedności wśród pracowników hybrydowych. Może to obejmować regularne spotkania kontrolne, powtarzanie celów organizacyjnych, tworzenie kanałów YouTube dla różnych hobby i ustalanie wspólnych rytuałów. Choć może to nie być to samo, co interakcje osobiste, może to wzmocnić więzi międzyludzkie i przyspieszyć pracę zespołową.

Buduj zaufanie za pomocą jasnych reguł i oczekiwań

Świetnym sposobem na wzmocnienie zaufania i poprawę komunikacji z pracownikami zdalnymi i dorywczymi jest wspólne wyjaśnianie oczekiwań. Obejmuje to określenie obowiązków, zakresy i sposobu pracy (np. dostępność, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, dokumentacja) w celu poprawy samopoczucia i wydajności pracowników.

Wyzwania biznesowe 2024 roku. ESG jako części modelu biznesowego

Młodsze pokolenia są obecnie znane ze swojego celowego, etycznego i zorientowanego na społeczność podejścia do konsumpcji, kariery i inwestycji. Biorąc pod uwagę wpływ bieżących wydarzeń na środowisko i społeczeństwo, młodsze pokolenia żywo interesują się inicjatywami środowiskowymi, społecznymi i zarządczymi (ESG).

Dlatego inicjatywy ESG stają się koniecznością dla długowieczności biznesu. Jednak kluczowym wyzwaniem biznesowym, przed którym stoją firmy, jest niepewność co do tego, jak włączyć ESG do swoich działań.

Znaczenie ESG sprawia, że jest to integralna część strategii biznesowej. Możesz skierować swoją firmę na właściwą drogę w zakresie ESG - i uniknąć wyzwań biznesowych wynikających z zaniechania tego - poprzez: 

  • Korzystanie z ram ESG.
  • Wprowadzanie inicjatyw dywersyfikacji i inkluzyjności.
  • Edukowanie pracowników w zakresie ESG.

Korzystanie z ram ESG

Chociaż przyjęcie ESG może wydawać się skomplikowane, jednak korzystanie z ram ESG może uprościć ten proces. Ramy te pomagają ustrukturyzować zobowiązania ESG, zapewnić spójność raportowania ESG i zaspokoić potrzeby interesariuszy.

Wprowadzanie inicjatyw dywersyfikacji i inkluzyjności

Różnorodność, sprawiedliwość i integracja (DE&I) jest częścią „społecznego” komponentu ESG. Obejmuje ona angażowanie zróżnicowanych pracowników, docenianie różnych tożsamości i perspektyw oraz zapewnianie pracownikom dostępu do tych samych możliwości. Dlatego praca nad realizacją celów DE&I ma kluczowe znaczenie dla sukcesu ESG. Oceniając swoje cele DE&I, zacznij od:

  • Audytu istniejącej kultury DE&I w organizacji.
  • Podkreślanie zaangażowania organizacji w DE&I w całej firmie.
  • Śledzenie wskaźników DE&I w celu pomiaru powodzenia inicjatyw.
  • Upewnienie się, że kierownictwo wyższego szczebla jest zaangażowane w bieżące inicjatywy DE&I.

Edukacja pracowników w zakresie ESG

Kolejnym kluczowym aspektem integracji ESG w organizacji jest zapewnienie, że pracownicy rozumieją ESG. Dlatego jednym z obszarów, na których należy się skupić, powinno być tworzenie programów szkoleniowych, które edukują pracowników w zakresie celu, korzyści i wartości ESG. Ten program szkoleniowy może obejmować

  • Fakty na temat ESG (np. statystyki dotyczące zmian klimatycznych).
  • Aktualny stan ESG w firmie.
  • Wartość, jaką ESG może wnieść do Twojej firmy.
  • W jaki sposób Twoja organizacja będzie uwzględniać ESG (np. inwestowanie oparte na ESG, polityka DE&I).
  • Jakich wskaźników i narzędzi organizacja będzie używać do pomiaru wyników w zakresie ESG?

Wyzwania biznesowe 2024 roku. Wdrożenie transformacji cyfrowej

Solidna strategia transformacji cyfrowej poprawia produktywność, wgląd w dane, podejmowanie decyzji, zaangażowanie klientów i przychody. Ponieważ coraz więcej firm dostrzega wartość (i konieczność) ciągłej transformacji cyfrowej, globalne inwestycje w transformację cyfrową mają ciągle rosnąć w kolejnych latach.

Jednak powszechne inwestycje w narzędzia do cyfryzacji - i ogromna ilość generowanych przez nie danych - mogą powodować szereg wyzwań biznesowych, w tym

Problemy z zarządzaniem danymi

Firmy pracują obecnie z dużymi zbiorami danych pochodzących z różnych źródeł. Zwykle mają one różne formaty, cele i poziomy kompletności, co utrudnia identyfikację błędów, usuwanie duplikatów i ocenę ważności danych.

Ograniczenia chmury obliczeniowej

Coraz więcej branż polega na chmurze obliczeniowej, uniwersalna usługa w chmurze może być niewystarczająca dla branż, które muszą spełniać określone wymagania, przepisy lub wytyczne. 

Prywatność danych i cyberbezpieczeństwo

Praca hybrydowa, cyfryzacja i poleganie na chmurze zagrażają bezpieczeństwu danych, ponieważ pracownicy używają obecnie zarówno urządzeń firmowych, jak i osobistych do zarządzania swoją pracą. W związku z tym bezpieczeństwo danych jest istotnym wyzwaniem biznesowym, a cyberataki, takie jak phishing, ransomware i luki w zabezpieczeniach chmury, stale rosną.

Wdrożenie transformacji cyfrowej, rekomendacje

Aby zmniejszyć negatywne skutki transformacji cyfrowej - i powstrzymać ją przed staniem się ciągłym wyzwaniem biznesowym - można ustanowić cele biznesowe, które obejmują:

  • Konsolidację i użyteczność danych.
  • Przejście do chmury.
  • Inwestowanie w cyberbezpieczeństwo AI.

Konsolidacja i użyteczność danych

Biorąc pod uwagę ilość rozproszonych danych, z którymi mają do czynienia firmy, konsolidacja i użyteczność danych mają zasadnicze znaczenie dla zarządzania danymi. Konsolidując dane i przechowując je w jednym miejscu, można lepiej nimi zarządzać, zmniejszając koszty operacyjne i zwiększając produktywność. Po skonsolidowaniu danych niezbędna jest ich użyteczność. Obejmuje to monitorowanie i śledzenie danych w celu wykrycia problemów, usunięcia wąskich gardeł i oceny ogólnej wydajności.

Przejście do chmury

Jeśli Twoja firma działa w branży podlegającej ścisłym regulacjom (np. finanse, opieka zdrowotna) lub wymaga specjalistycznych potrzeb, możesz przejść na korzystanie z chmury. Jest to dostosowany, specjalnie zbudowany system chmurowy, który można dostosować do potrzeb branżowych i biznesowych (np. zgodności, operacyjności, bezpieczeństwa). W ten sposób można łatwo dostosować się do wyzwań biznesowych, zakłóceń lub zmian w branży. 

Inwestowanie w cyberbezpieczeństwo AI 

Kolejnym z aktualnych problemów biznesowych są coraz bardziej wyrafinowane cyberataki, które trudno jest przewidzieć i pokonać ręcznie. Ukierunkowanie na te zagrożenia wymaga złożonych i samodostosowujących się rozwiązań, takich jak cyberbezpieczeństwo AI. Sztuczna inteligencja w zakresie cyberbezpieczeństwa wykrywa naruszenia i reaguje na nie, analizując ogromne ilości danych historycznych w czasie rzeczywistym i wskazując odchylenia od normy. W związku z tym może być cennym narzędziem dla firm, które chcą być na bieżąco z zagrożeniami związanymi z danymi.

Wyzwania biznesowe 2024 roku. Rozwój elastyczności

Zwinność pomaga firmie zachować konkurencyjność i buforuje przed nagłymi wstrząsami w środowisku, a w 2024 r. stanie się jeszcze bardziej niezbędna dla organizacji - zwłaszcza, że zwiększa zaangażowanie pracowników, koncentrację na kliencie i wydajność operacyjną o 30%. Jednak pomimo tego, że 92% kadry kierowniczej uważa, że zwinność ma kluczowe znaczenie dla sukcesu organizacji, brakuje jasności co do tego, w jaki sposób firmy mogą stworzyć zwinne środowisko pracy, ze zwinnością zakorzenioną w kulturze firmy, pracownikach i systemach.

Rozwój elastyczności, rekomendacje

Istnieje wiele sposobów kultywowania firmy, która funkcjonuje w oparciu o zwinność. Jednak najlepsze sposoby na włączenie zwinności do rdzenia firmy obejmują:

  • Myślenie o swojej firmie jako o adaptowalnym organizmie.
  • Poleganie na zwinnym wyznaczaniu celów.

Myślenie o firmie jako o adaptowalnym organizmie

Aby stworzyć zwinną firmę, należy myśleć o swojej organizacji jak o żywym organizmie, w którym różne części firmy wchodzą w interakcje z komponentami wewnątrz i na zewnątrz środowiska. Wprowadzenie tego nowego paradygmatu wymaga reorientacji wewnętrznej struktury firmy poprzez:

  • Przejście od całkowitej biurokracji do struktur, które umożliwiają zespołom branie odpowiedzialności, współpracę i samowystarczalność
  • Zachęcanie do ciągłych cykli uczenia się i krótkich pętli informacji zwrotnych, które obejmują eksperymenty, innowacje i rozwój.
  • Ustanowienie wspólnego celu i końcowego celu, który umożliwia wszystkim rozpoznawanie i wykorzystywanie możliwości
  • Tworzenie organizacji skoncentrowanej na ludziach, która skupia się na współpracy
  • Integracja nowych technologii w celu utrzymania konkurencyjności i ograniczenia wpływu bieżących kwestii biznesowych.

Poleganie na zwinnym wyznaczaniu celów

Zwinna organizacja dostosowuje cele do bieżących problemów biznesowych, dzięki czemu działalność jest istotna, aktualna i spójna. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby stworzyć zwinne cele biznesowe i przezwyciężyć nadchodzące wyzwania biznesowe:

  • Twórz cele krótko- i długoterminowe: Cele długoterminowe działają jak Gwiazda Północna, podczas gdy cele krótkoterminowe dostosowują się do zmian w otoczeniu rynkowym i są zgodne z długoterminową wizją.
  • Ustanowienie mierzalnych celów: Bez mierzalności celów nie wiesz, co (lub czy) należy zmienić.
  • Zaplanuj regularne spotkania kontrolne z pracownikami: Może to kultywować jakościowy i zniuansowany pogląd na postępy w realizacji celów, ich istotność, istniejące wyzwania i ogólne dostosowanie.
  • Ustal cele zespołowe: Wspólne ustalanie celów może pomóc w ustalaniu priorytetów, odkrywaniu rozwiązań i dostosowywaniu zmian na poziomie makro i mikro.
  • Wybierz zwinną strukturę wyznaczania celów: Adaptowalne ramy wyznaczania celów, takie jak cele i kluczowe wyniki, mogą pomóc w tworzeniu regulowanych, mierzalnych, opartych na współpracy i ambitnych celów, które utrzymają organizację w harmonii i zwinności.

Wyprzedzanie bieżących kwestii biznesowych

W środowisku biznesowym i na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, utrzymanie się na powierzchni nie jest już opcją. Jako lider biznesowy, reorientacja systemów biznesowych w kierunku zdolności adaptacyjnych jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. Aby sprostać dzisiejszym wyzwaniom biznesowym, należy skupić się na:

  • Modernizacji zasobów wewnętrznych, w tym operacji finansowych, umiejętności i narzędzi.
  • Poprawie komunikacji i relacji z pracownikami
  • Uczynieniu ESG niepodlegającym negocjacjom aspektem strategii biznesowej.
  • Ułatwieniu zarządzania danymi, zgodności i bezpieczeństwa przy użyciu specjalistycznych narzędzi.
  • Włączenie zwinności w całej firmie.

Aplikacja dedykowana umożliwia firmom przekształcanie swoich ambicji w rzeczywistość poprzez strategiczną zwinność. Jest to miejsce, w którym strategia, zespoły i dane łączą się, aby napędzać skuteczne podejmowanie decyzji, usprawniać realizację i maksymalizować wydajność.   

Gdy Twoja firma porusza się w dzisiejszym konkurencyjnym krajobrazie, potrzebujesz strategii bycia zawsze na czasie strategii Always-On, aby stale wypełniać lukę między obecnymi a pożądanymi wynikami biznesowymi. Aplikacja dedykowana łączy w sobie technologię, wiedzę i pasję, aby przekształcić strategię i podręczniki ze statycznej formuły w silnik wzrostu oparty na sprzężeniu zwrotnym. Aplikacja dedykowana zapewni Ci przewagę konkurencyjną na każdym kroku.

Commint logo