Tworzenie aplikacji AI
Sztuczna inteligencja w tworzeniu oprogramowania zmienia sposób, w jaki developerzy projektują, wdrażają i rozwijają oprogramowanie. Niezależnie od tego, czy raz wypróbowałeś ChatGPT, czy też codziennie korzystasz z automatycznych narzędzi, trudno przeoczyć monumentalny wzrost sztucznej inteligencji. Chyba nie ma na świecie uznanej firmy badawczej, która nie prognozowałaby wzrostu globalnego rynek sztucznej inteligencji w drugim dwudziestoleciu XXI wieku. Spośród wszystkich dziedzin, AI w rozwoju oprogramowania odnotuje jedne z największych wzrostów nakładów.
Nie można zaprzeczyć, że sztuczna inteligencja ma swoje miejsce w przyszłości inżynierii oprogramowania, więc wyprzedzenie adopcji sztucznej inteligencji ma kluczowe znaczenie dla firm, liderów technologicznych, aby pozostać konkurencyjnymi. Aby pomóc udoskonalić strategię AI, podkreślimy możliwości i kwestie związane z wdrażaniem AI w tworzeniu oprogramowania.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi inżynierów oprogramowania?
Sztuczna inteligencja nie zastąpi programistów w najbliższym czasie. Nawet przy dostosowaniu, konkretnych przypadkach użycia i myśleniu życzeniowym, sztuczna inteligencja ma zbyt wiele ograniczeń. AI zmieni sposób pracy inżynierów oprogramowania – większość programistów twierdzi, że narzędzia do kodowania AI dają im przewagę w wykonywaniu zadań i poprawiają ich produktywność.
Sztuczna inteligencja nie zastąpi wszystkich programistów i inżynierów, ale pomoże deweloperom osiągnąć więcej, uwalniając ich do pracy nad problemami wyższego poziomu. Firmy, które inwestują w zwiększoną automatyzację w celu połączenia narzędzi i sztucznej inteligencji, zwiększą wpływ, jaki wywierają ludzcy programiści.
Jak sztuczna inteligencja wpłynie na doświadczenie deweloperów?
AI w rozwoju oprogramowania zmieni sposób, w jaki zespoły projektują, rozwijają, dokumentują, dostarczają i debugują oprogramowanie. Deweloperzy mogą również wykorzystywać AI jako mediatora podczas współpracy z członkami zespołu, interesariuszami i klientami. W szczególności AI może przyspieszyć dodawanie funkcji, naprawianie błędów i obsługę zgłoszeń.
Źródła zmian:
- Deweloperzy przestawią się z myślenia projektowego na platformowe. W przeszłości programiści tworzyli kod pod kątem projektowania zorientowanego na wyniki. Obecnie programiści AI skupią się na tym, jak platformy funkcjonują w projektowaniu zorientowanym na cel.
- AI pomoże opracować historie użytkowników, kryteria akceptacji i wymagania. Deweloperzy przekażą te informacje analitykom biznesowym, aby upewnić się, że są one zgodne z ich strategią.
- AI pomoże w podstawowym projektowaniu interfejsu użytkownika i pozostawi bardziej złożone interaktywne elementy zespołom ludzkim. Po tym, jak AI położy podwaliny pod strony i przepływy, projektanci tworzą interfejs użytkownika, który pomaga innym korzystać z nich.
- AI zapewni realne, ciągłe dostarczanie. Zwinne zespoły mogą wykorzystywać AI do pisania kodu i przygotowywania projektów do przeglądu przez zespoły. Dzięki pomocy AI programiści mogą zwiększyć tempo dostarczania aplikacji, aby było ono bardziej ciągłe.
- Testowanie stanie się wyższym priorytetem. Ponieważ sztuczna inteligencja tworzy więcej kodu, zespoły muszą zbudować architekturę, która przetestuje go pod każdym kątem. Architekci testów będą oceniać kompleksową funkcjonalność i tworzyć nowe testy regresji, jeśli pojawią się problemy.
Szanse i zagrożenia związane z kodem AI
Automatyzacja stwarza możliwości rozwoju i zagrożenia dla operacji.
Co potrafi generatywna sztuczna inteligencja?
- Chociaż wykorzystanie sztucznej inteligencji w tworzeniu oprogramowania nie usprawni każdego procesu, inżynierowie prompt’ów mogą wykorzystać jej mocne strony. Inżynierowie prompt’ów projektują dane wejściowe, aby uzyskać pożądane wyniki z AI. Prompt engineering może pomóc zespołom w radzeniu sobie z wieloma złożonymi zadaniami.
- Rutynowe, powtarzalne zadania: AI może wykonywać rutynowe zadania z dobrze zdefiniowanymi krokami. Podczas gdy ta praca jest ważna, pozostawienie jej sztucznej inteligencji pozwala programistom skupić się na bardziej złożonych problemach, z którymi AI nie może sobie poradzić.
- Pierwsze wersje robocze kodu: Inżynier oprogramowania AI może szybko rozpocząć pracę nad pierwszym szkicem. Gdy programiści nie są pewni, od czego zacząć lub mają problemy z wejściem w stan projektu, kod wygenerowany przez AI stanowi świetne miejsce do rozpoczęcia pracy.
- Niewielkie aktualizacje istniejącego kodu: AI doskonale nadaje się do drobnych edycji i odświeżania kodu. Narzędzia AI można wykorzystać do znajdowania błędów, ulepszania wstępnie napisanych programów i wprowadzania zmian w oparciu o określone kryteria.
- Skrócenie czasu cyklu: Sztuczna inteligencja oferuje ścisłe pętle sprzężenia zwrotnego i możliwość analizowania planów biznesowych. Śledząc wydajność w różnych projektach, AI może poprawić przewidywania i znaleźć optymalną ścieżkę do wykonania zadań.
Do czego potrzebni są programiści?
Pomimo mocnych stron AI, ludzcy programiści przewyższają ją w wielu procesach. Tak więc, nadal potrzebujesz zespołu ludzkich programistów, aby:
- Realizować złożone wymagania aplikacji w zakresie kodowania: Niektóre projekty wymagają od deweloperów żonglowania wieloma wymaganiami. Podczas gdy AI może reagować na szybką inżynierię, zmaga się z zarządzaniem złożonymi kryteriami, jednocześnie utrzymując obraz zgodny z oczekiwaniami.
- Analizować wyniki kontekstowe i wiedza organizacyjna: Sztuczna inteligencja nie jest w stanie przewidzieć preferencji organizacyjnych, więc generowane przez nią aplikacje mogą nie być zgodne z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa i wydajności. Twórcy oprogramowania potrzebują konkretnych podpowiedzi lub zmian, aby dostosować kod do inicjatyw strategicznych.
- Realizować szersze podejście strategiczne: Sztuczna inteligencja działa najlepiej w wąsko zdefiniowanym zakresie. Może tworzyć programy, które spełniają określone zadania, ale nie może dostosować swoich wyników do szerszych podejść strategicznych. Do stylistycznego i funkcjonalnego dostosowania całego oprogramowania potrzebny jest człowiek.
- Realizować autonomiczne działanie: AI wymaga danych wejściowych, aby uzyskać dane wyjściowe. Wersja AI z 2024 jest generatywna, więc tworzy tekst, muzykę, obrazy i filmy na podstawie podpowiedzi i przewiduje, co powinno nastąpić później, w oparciu o wagi wektorowe.
Ponieważ AI i jej zalety wciąż rosną, na liderach inżynierii spoczywa obowiązek nadążania za pojawiającymi się trendami, aby jak najlepiej wykorzystać tę technologię.
Jak wykorzystać AI w tworzeniu oprogramowania?
Wiedza o tym, kiedy i jak korzystać ze sztucznej inteligencji, ma kluczowe znaczenie dla maksymalnego wykorzystania dostępnych narzędzi. Omówimy możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia oprogramowania.
Analiza kodu aplikacji i generowanie dokumentacji
Zapewnienie i kontrola jakości zwykle obejmuje rundy przeglądów kodu i ręcznych kontroli. Sztuczna inteligencja może usprawnić przeglądy oprogramowania poprzez automatyzację procesu testowania. Po dopracowaniu kodu może ona skondensować długie fragmenty tekstu w krótsze. Takie zwięzłe przepisanie jest łatwiejsze do przeanalizowania i dostosowania.
Chociaż sztuczna inteligencja nie jest doskonała, połączenie jej z testami manualnymi zapewnia najlepsze rezultaty. Sztuczna inteligencja może przeprowadzać testy A/B na dwóch wersjach programu, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Po zakończeniu testów AI może generować dokumentację dla programistów. Pomaga to zespołom znaleźć przyczynę problemów lub niespójności w ich pracy.
Usprawnienie niektórych procesów kodowania
Zautomatyzowane narzędzia mogą usprawnić procesy kodowania i pomóc w szybszej realizacji projektów tworzenia oprogramowania. W przeciwieństwie do całkowitego generowania kodu, narzędzia te mogą
- Sugerować poszczególne linie kodu.
- Wprowadzać drobne poprawki w czasie rzeczywistym.
- Wstawiać instrukcje w celu spełnienia wymagań języka kodowania.
Narzędzia AI pozwalają programistom skupić się na kreatywnej stronie kodowania. Podejmując strategiczne decyzje dotyczące działania programu, sztuczna inteligencja pomaga w ich realizacji. Proces kodowania przy wykorzystaniu AI może pomóc programistom w uczeniu się nowych strategii w czasie rzeczywistym.
Wyłapywanie błędów i błędów kodowania
Zautomatyzowane programy do debugowania to jedne z najpopularniejszych aplikacji AI w rozwoju oprogramowania. Podczas gdy programiści mogą wykrywać błędy ręcznie, sztuczna inteligencja może usprawnić ten proces poprzez natychmiastowe wykrywanie i naprawianie błędów. Niektóre aplikacje AI mogą nawet przewidywać przyszłe błędy na podstawie zawartości bazy danych.
Choć sztuczna inteligencja nie zawsze jest w stanie wykryć złożone problemy lub preferencje organizacyjne, może zaoszczędzić wiele godzin debugowania.
Planowanie projektu i alokacja zasobów
Pomyślna realizacja projektów wymaga starannego planowania i ustalania budżetu. AI może przeglądać poprzednie projekty, gromadzić dane na temat przydzielonych zasobów i rekomendować nowe projekty. Planowanie projektu IT przy wykorzystaniu AI może pomóc w określeniu, czy inicjatywa jest warta realizacji.
Po przydzieleniu zasobów sztuczna inteligencja może przewidywać wyniki. W szczególności zautomatyzowane platformy wykorzystują te dane do aktualizacji:
- Oś czasu i kamienie milowe projektu.
- Planowanie budżetu i zasobów.
- Zakres projektu.
- Przepływów pracy.
- Przypisane role i obowiązki.
Łagodzenie luk w umiejętnościach
Doświadczenie wymagane do tworzenia oprogramowania tworzy luki w umiejętnościach i bariery dla wkładu między zespołami. Dzięki generowaniu kodu przez AI, osoby niebędące programistami mogą odgrywać rolę w rozwoju oprogramowania. Mniej doświadczeni członkowie zespołu uzyskają również dostęp do narzędzia, które pomaga w realizacji trudnych projektów. Ten dodatkowy zasób pozwala programistom realizować bardziej złożone zadania i rozwijać swoje umiejętności.
Jak ograniczyć ryzyko związane ze AI w tworzeniu oprogramowania?
Pomimo korzyści, sztuczna inteligencja niesie ze sobą sporo zagrożeń. Nawet najlepsze zautomatyzowane narzędzia mogą dostarczać niedokładne wyniki. W dającej się przewidzieć przyszłości praca generowana przez AI będzie wymagać weryfikacji przez człowieka. Kilka innych typowych zagrożeń:
- Zależność od technologii: Restrukturyzacja zespołów i procesów wokół AI może sprawić, że będziesz od niej zależny. Jeśli utracisz dostęp do sztucznej inteligencji, spowoduje to zakłócenie podstawowych przepływów pracy, co oznacza utratę czasu i zasobów.
- Zmiany w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek www: Wyszukiwarki skanują strony internetowe w poszukiwaniu oznak treści napisanych przez AI. Jeśli na stronie zabraknie ludzkiego akcentu lub zmienisz przeznaczenie istniejącej treści, jak to zwykle robi sztuczna inteligencja, spodziewaj się spadku w rankingu swojej strony www.
- Słabe punkty w zakresie bezpieczeństwa danych i prywatności: Systemy bezpieczeństwa oparte na AI opierają zapobieganie ryzyku na danych historycznych. Nowe metody ataku mogą naruszyć zabezpieczenia lub nakłonić system do ujawnienia prywatnych danych.
- Niegodne zaufania dane wyjściowe oprogramowania: Sztuczna inteligencja może dostarczać kod, ale nie daje wglądu w to, jak został on wyprodukowany. Błędy lub nieoptymalne procesy mogą prowadzić do powstania oprogramowania z subtelnymi wadami.
Organizacje, które chcą korzystać ze sztucznej inteligencji, nie mogą ignorować tego ryzyka, jeśli chcą się rozwijać. Co więcej, nie można w pełni wykorzystać sztucznej inteligencji w zespole bez obejścia tych problemów. Oto trzy rozwiązania, które można wypróbować, aby poradzić sobie z tymi zagrożeniami:
- Zbadaj konkretne przypadki użycia: Nie traktuj sztucznej inteligencji jak uniwersalnego rozwiązania. Zamiast tego znajdź przypadki użycia, dla których możesz zbudować aplikacje AI.
- Zainwestuj w zarządzanie ryzykiem: Musisz ustawić kontrole przeglądu bezpieczeństwa, aby upewnić się, że sztuczna inteligencja spełnia standardy zgodności i bezpieczeństwa danych. Następnie zleć swoim zespołom stworzenie zabezpieczeń, które pozwolą im szybko reagować na wszelkie problemy.
- Restrukturyzacja zespołów w oparciu o zmiany umiejętności: W miarę jak coraz więcej zespołów korzysta ze sztucznej inteligencji, należy przemyśleć sposób, w jaki pracownicy z niej korzystają. Od SEO po przeglądy kodu, upewnij się, że pracownicy sprawdzają pracę wykonaną przez AI, aby uzyskać to, co najlepsze z obu obszarów.
- Zapewnienie generatywnego szkolenia AI: Ponieważ sztuczna inteligencja może obsługiwać generowanie kodu, naucz programistów i osoby niebędące programistami o generatywnej sztucznej inteligencji. Zwiększa to znajomość technologii AI we wszystkich działach i zmniejsza ryzyko związane z kodem generowanym przez AI.
Etyczne i społeczne implikacje AI
Sztuczna inteligencja nie jest drobna aplikacją ani niszowym typem oprogramowania - będzie miała ogromny wpływ na wszystkie branże. Wraz ze wzrostem popularności AI organizacje muszą rozważyć swoje zobowiązania etyczne i społeczne. Nie jest tajemnicą, że wiele zespołów obawia się zwolnień związanych ze sztuczną inteligencją. Ale w przypadku tak zaawansowanej technologii to tylko wierzchołek góry lodowej.
Oprócz zwolnień istnieje ryzyko, że sztuczna inteligencja wprowadzi do swoich modeli uprzedzenia. Tworząc modele, deweloperzy ryzykują wbudowanie założeń i uprzedzeń w podstawowy projekt sztucznej inteligencji. Dlatego też deweloperzy, menedżerowie i liderzy technologiczni muszą priorytetowo traktować sprawiedliwość, przejrzystość i odpowiedzialność w systemach sztucznej inteligencji.
Jak liderzy technologiczni powinni postępować ze sztuczną inteligencją
W miarę pojawiania się nowych modeli sztucznej inteligencji, firmy tworzące aplikacje AI mogą zwrócić uwagę na pojawiające się najlepsze praktyki i wytyczne dotyczące etycznego rozwoju sztucznej inteligencji w branży oprogramowania. Oto, jak powinieneś wykorzystać AI, aby zapewnić, że Twoja organizacja dotrzyma Ci kroku:
- Zaakceptuj, że sztuczna inteligencja nie jest przemijającym trendem: Sztuczna inteligencja wpłynęła już na normy branżowe w różnych dziedzinach. Inżynieria, finanse, opieka zdrowotna i produkcja już przyjęły tę technologię. Twoja firma musi zaakceptować tę zmianę, aby dotrzymać jej kroku.
- Zainwestuj lub dostosuj modele AI, które pasują do Twojej firmy: Modele AI tworzą podstawę dla Twojej pracy. Wybierz oprogramowanie dostosowane do Twojej pracy, aby uzyskać najlepsze wyniki lub dostosuj wstępnie wytrenowany model podstawowy.
- Wykorzystaj to, co najlepsze w AI i ludzkich programistach: Połącz produktywność AI z intuicją, kreatywnością i umiejętnością rozwiązywania problemów przez deweloperów. Najlepsza praca wykonana przez AI wciąż nosi ślady pracy człowieka. Z drugiej strony, sztuczna inteligencja nie może samodzielnie zastąpić pracy dewelopera.
AI w tworzeniu oprogramowania
Wraz z rozwojem nowych platform AI nie sposób zaprzeczyć ich wpływowi na rozwój oprogramowania. Podczas gdy automatyzacja zmieni sposób pracy deweloperów, ludzcy programiści są tak samo ważni jak zawsze. W długiej perspektywie kompetentni developerzy będą jeszcze bardziej istotni, ponieważ będą musieli jeszcze bardziej kontrolować coraz bardziej zaawansowaną AI. Badając, w jaki sposób AI w tworzeniu oprogramowania zmieni procesy i strategie, możesz przygotować się do jak najlepszego wykorzystania najnowocześniejszych aplikacji.