Tworzenie aplikacji mobilnych
Ten artykuł jest dla każdego, kto ma pomysł na aplikację internetową. Jest zainteresowany stworzeniem aplikacji mobilnej, na którą będzie zapotrzebowanie i która przyniesie ogromne zyski. W końcu, jak powinieneś wiedzieć, świetne pomysły na aplikacje mobilne prowadzą do Twojego sukcesu tylko w przypadku, gdy stosujesz się do kilku istotnych wskazówek.
Przeczytaj, aby dowiedzieć się:
- Co sprawia, że aplikacja mobilna jest skuteczna?
- Jakie kroki należy podjąć, aby osiągnąć swój cel przy minimalnym wysiłku?
Innymi słowy, opiszemy najlepszy sposób, aby dołączyć do grona najlepszych nowych aplikacji.
Pomysł na aplikację mobilną
Wszystko zaczyna się od początkowego Pomysłu. Dlatego, jeśli chcesz zbudować biznes w oparciu o aplikacje, pomyśl o swojej docelowej grupie odbiorców i jej rzeczywistych potrzebach. Właściwy przykład: jeśli mieszkasz w dużym mieście z dużą liczbą turystów, możesz rozważyć stworzenie aplikacji turystycznej.
Innym dobrym sposobem jest sprawdzenie swojego hobby i zainteresowań. Być może, jesteś przyzwyczajony do wielu podróży i odwiedziłeś najbardziej znane kluby w całym świecie. Może nawet zrobiłeś listę swoich ulubionych miejsc, więc dlaczego nie zamienić swojej bazy danych w działającą i pomocną aplikację mobilną?
Z drugiej strony, wiele popularnych aplikacji, które nie skupiają się na specjalnych zainteresowaniach, nadal znajduje się na szczycie list popularności. Mówimy oczywiście o grach. Gry to bardzo sprawne i efektywne źródło generowania przychodu, ponieważ użytkownicy są bardziej skłonni płacić za takie rozrywki. Tak więc aplikacja mobilna ma duże szanse przynieść Ci stały zysk.
A przy okazji, nie rozpaczaj, jeśli podczas wyszukiwania w App Store lub Google Play znalazłeś coś podobnego do swojego świetnego pomysłu na aplikację mobilną. Naucz się myśleć nieszablonowo: daj swojej aplikacji pewną radość, spraw, aby była wyjątkowa, niech przynajmniej trochę różni się od innych, już dostępnych.
Oto kilka ważnych punktów do rozważenia podczas zastanawiania się nad swoją aplikacją:
- Czy zamierzasz rozwijać aplikację samodzielnie czy zatrudnić zespół programistów?
- Co czyni Twoją aplikację użyteczną dla klienta?
- Czy aplikacja będzie wymagała codziennych zmian i aktualizacji?
- Czy chcesz, aby Twoja aplikacja stała się Twoją główną działalnością, czy tylko jednym z wielu projektów?
- Na jakich platformach chcesz, aby Twoja aplikacja działała?
Rodzaje aplikacji mobilnych
Jeśli nadal szukasz dobrych pomysłów na aplikacje mobilne, proponujemy Ci zajrzeć na listę najpopularniejszych typów aplikacji:
- Gry (Angry Birds)
- Podróże (Odyseos.app)
- Portale społecznościowe (Facebook)
- Aktualności
- Muzyka
- Wideo
- Narzędzia (Google Translator)
- Zdjęcia (Instagram)
Czy znalazłeś coś interesującego? Więc nie trać szansy na stworzenie świetnej aplikacji mobilnej! Zrealizuj swój pomysł na aplikację mobilną.
Projektowanie aplikacji mobilnej
Cóż, teraz masz świetny pomysł na aplikację.
- Jakie kroki podejmiesz w kolejnych etapach?
- Jak stworzyć nową aplikację mobilną, od czego zacząć?
Pierwszą rzeczą, o którą należy się zatroszczyć, to kompetentna wizualizacja aplikacji. Użytkownicy kupują oczami. Wzrokiem absorbują informacje, więc efektywny projekt jest ważnym warunkiem przyszłego sukcesu aplikacji.
Projektowanie aplikacji, kroki:
#1. Zasady tworzenia aplikacji mobilnej
3 czynniki istotne w procesie tworzenia projektu aplikacji:
Zorientowanie na klienta. Pamiętaj, że tworzysz projekt dla konkretnego użytkownika. Przestudiuj informacje o różnych kategoriach użytkowników, aby stworzyć projekt aplikacji gotowy do zaspokojenia wszystkich potrzeb i oczekiwań odbiorców docelowych.
Użyteczność. Twoja aplikacja musi być łatwa w użyciu i intuicyjna. Załóżmy, że jeśli chcesz umieścić link do innych zasobów, zaprojektuj go w sposób znany wszystkim. Wygoda plus praktyczność to pierwszy krok na drodze do stworzenia udanej aplikacji mobilnej.
Zdolność uczenia się. Idealnie byłoby, gdyby każdy użytkownik z łatwością zorientował się w prawidłowym sposobie pracy z programem. Przydadzą się w tym przypadku znane schematy projektowania UI/UX. To naturalne, w końcu te schematy mają na celu pomóc człowiekowi bez problemu korzystać z aplikacji.
Oznacza to, że projekt aplikacji mobilnej powinien być jasny i znajomy dla docelowej grupy odbiorców. To są główne warunki przyszłego sukcesu aplikacji mobilnej wśród użytkowników.
#2. Skup się na szczegółach
Jeśli chcesz wiedzieć, jak zbudować udaną aplikację mobilną, bądź gotów na stworzenie zorientowanego na klienta interfejsu programu. Oznacza to między innymi rozważenie drobnych, ale ważnych szczegółów. Mówimy tu o takich rzeczach jak wielkość wyświetlacza czy inne wymagania użytkowników w tym zakresie; wszystkie te niuanse (drobne, na pierwszy rzut oka!) musisz wziąć pod uwagę.
Co sprawia, że aplikacja mobilna odnosi sukces?
Istnieje prosta zasada, która składa się z trzech postanowień:
Personas: pomaga zrozumieć, co zachęciłoby użytkownika do wykonania określonej czynności w aplikacji. Mówimy tu o teoretycznym modelu prawdziwych użytkowników.
Scenariusze użytkownika zapewniają modelowanie różnych sytuacji, pomagając przewidzieć działania użytkownika. Dzięki takiemu przewidywaniu można zaprojektować interfejs aplikacji, który będzie pasował do symulowanych użytkowników i zadań, które chcą oni wykonać.
Mapy doświadczenia: tutaj studiuje się wszystkie możliwe warunki odrębnej interakcji. Schemat ten ma na celu opisanie każdego kroku użytkownika, który z dużym prawdopodobieństwem zostanie wykonany na pewnym etapie pracy z aplikacją. Schemat ten jest kluczem do zrozumienia emocji i okoliczności prowadzących do wykonania każdego pojedynczego działania.
Najprostszym sposobem na wykonanie tych elementów może być zdalne testowanie użyteczności. Aplikacje pomagają badać zachowania użytkowników. Aby lepiej zbadać zagadnienie (np. biorąc pod uwagę gesty, a nawet pozycję ciała), konieczna jest praca z prawdziwymi użytkownikami.
Wszystkie te elementy mogą wydawać się trudne, ale gra jest warta świeczki, jeśli jesteś naprawdę zainteresowany tworzeniem fajnych i nowoczesnych aplikacji mobilnych.
#3. Użyteczność aplikacji mobilnej
Projekt aplikacji mobilnej powinien być intuicyjny i przyjazny dla użytkownika. Powiedzmy, że prawie każdy serwis mapowy korzysta z nawigacji "wysuwanej", dzięki czemu cały proces interakcji z programem jest o wiele prostszy: aplikacja jest nowa i przez to nieznana, ale schemat pracy jest znany i zrozumiały.
#4. Wielkość palca użytkownika
Tak, palce użytkowników są o wiele większe, niż mogą sobie wyobrazić fani zaawansowanego projektowania aplikacji mobilnych. I na pewno trzeba wziąć to pod uwagę, aby stworzyć aplikację mobilną, świetną i dochodową.
Jeśli Twoje przyciski są za małe lub znajdują się zbyt blisko siebie, niektórzy nie będą w stanie ich prawidłowo używać. W rezultacie Twój klient będzie się denerwował, a nikt nie chce denerwować klientów, prawda?
Oto dwa ważne momenty, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu przycisków i innych elementów dotykowych:
- Każdy z nas inaczej trzyma telefon lub tablet. Nawet jeden i ten sam człowiek trzyma urządzenie na różne sposoby, w zależności od sytuacji.
- Palce są naprawdę duże. Ich szerokość to około 45-57 pikseli, czyli więcej niż rozmiar zalecany przez większość wytycznych dotyczących urządzeń testowych.
#5. Usuń chaos
Zasada trzech kliknięć jest nadal aktualna i powinna być stosowana przy tworzeniu projektu aplikacji. Dlaczego? Tylko dlatego, że pozwala to zrozumieć, co jest naprawdę niezbędne na ekranie aplikacji dla użytkownika.
Użytkownik musi wykonać minimalną liczbę czynności, aby osiągnąć swój cel - to jest Twoje zadanie! Zatem im mniej wysiłku użytkownik musi włożyć w interakcję z aplikacją mobilną, tym bardziej popularna ona będzie.
Jak zrobić aplikację mobilną? Pomysł na aplikację mobilną
Teraz masz świetny pomysł na aplikację mobilną i gotowy projekt designerski, ale to zdecydowanie nie wystarczy do realizacji całego planu, prawda? Więc jakie są następne kroki, aby stworzyć udaną aplikację mobilną?
#1. Zatrudnienie dewelopera
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma potrzeby samodzielnego rozwijania aplikacji, zadanie jest zbyt skomplikowane i wymaga specjalnych umiejętności. Idealnym rozwiązaniem jest więc zatrudnienie programisty.
Jest kilka pytań, które powinieneś zadać swojemu przyszłemu deweloperowi (przyszłym deweloperom):
- Jakie są ich stawki?
- Czy mają wystarczające doświadczenie?
- Czy mogą pokazać Ci swoje portfolio?
- Kto będzie miał prawa do aplikacji?
- Czy mają umiejętności, które pozwolą im zrealizować Twój wspaniały pomysł?
- Na jakiej platformie (IOS, Android) mogą tworzyć aplikacje?
Przy okazji, choć wcześniej wnikliwie zagłębiliśmy się w kwestię projektowania, w rzeczywistości UI/UX jest logiczną częścią tworzenia udanej aplikacji. Doświadczony ekspert UI/UX zna niezbędne narzędzia, aby jak najlepiej naszkicować Twój pomysł na aplikację.
#2. Zarządzanie projektem informatycznym
Zarządzanie jest ważnym czynnikiem, który rzadko jest brany pod uwagę.
Załóżmy, że, jak pisaliśmy wcześniej, zdecydowałeś się zatrudnić programistów do stworzenia aplikacji mobilnej. Problem polega na tym, aby upewnić się, że Twój świetny pomysł na aplikację mobilną zostanie wdrożony przez programistów dokładnie tak, jak planowałeś.
Ironia polega na tym, że zadanie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać, a jego uproszczenie jest celem menedżerów.
Eksperci są szkoleni, aby zrozumieć potrzeby klientów i prawidłowo przekazać te pragnienia programistom. W rezultacie otrzymujesz to, czego chcesz i to, co widziałeś w swoich marzeniach.
#3. Testowanie aplikacji
Na różnych etapach rozwoju aplikacji mobilnych konieczne jest przeprowadzenie wewnętrznych testów zarówno na symulatorze, jak i na rzeczywistych urządzeniach, aby Twoja aplikacja mobilna odniosła sukces w przyszłości. Celem takich testów jest sprawdzenie, czy interakcja aplikacji z platformą sprzętową i programową przebiega dokładnie tak, jak przewidywano podczas jej prototypowania. W przeciwnym razie, nawet najbardziej obiecujący pomysł doprowadzi do porażki.
Sposoby monetyzacji aplikacji
Jednym z mierników sukcesu aplikacji mobilnych jest oczywiście rentowność aplikacji. Co więcej, jest to dokładnie to, co Cię szczególnie interesuje, czyż nie? I właśnie dlatego powinieneś z góry określić sposoby przyszłej monetyzacji - już w momencie, gdy wpadłeś na wspaniały pomysł na aplikację mobilną oraz najlepiej pomocnej aplikacji.
Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom monetyzacji (które z pewnością są ważne dla sukcesu aplikacji mobilnej):
- Darmowe aplikacje mobilne. Zazwyczaj darmowe aplikacje są wykorzystywane przez duże firmy do promowania swoich produktów lub marki w ogóle. Oznacza to, że nie mówimy tu o monetyzacji, tylko o promocji, która również przyczynia się do zwiększenia rentowności firmy.
- Bezpłatne aplikacje mobilne z reklamami. Możesz umieścić reklamę tematyczną w swojej aplikacji i uzyskać na niej zysk. Metoda ta może się przydać, jeśli Twoja aplikacja mobilna jest popularna i aktywnie komunikuje się z użytkownikiem.
- Płatne aplikacje mobilne. Najbardziej oczywista i lukratywna forma monetyzacji. Pytanie brzmi, jak zmusić użytkownika do zapłaty za zakup aplikacji, zanim będzie miał szansę docenić jego zalety.
- Wersje Lite i Pro. Aplikacje Lite są darmowe, ale mają ograniczoną funkcjonalność. Kupując wersję Pro, aplikacja odblokowuje wszystkie funkcje. Jedyne co musisz zrobić, to przekonać klienta, że pełna wersja sprawi, że jego życie stanie się lepsze w jakikolwiek sposób.
- Zakupy in-app. Możesz sprzedawać nowe funkcje lub poziomy gry (lub cokolwiek innego!) bezpośrednio z poziomu aplikacji.
Strategia marketingowa aplikacji mobilnej
To, co sprawia, że dobra aplikacja mobilna jest popularna i poszukiwana, to właściwa promocja, która wymaga strategii marketingowej.
Marketing aplikacji mobilnych jest złożonym, wieloetapowym procesem wymagającym zintegrowanego podejścia. Ale taki krok jest naprawdę kluczowy dla każdego, kto chce wiedzieć, jak zrobić świetną aplikację.
Chcielibyśmy wyróżnić trzy główne etapy skutecznej strategii marketingowej aplikacji mobilnych:
#1. Praca wstępna:
- definicja grupy docelowej (TA);
- ustawienie wąskiego targetowania;
- identyfikacja najbardziej efektywnych sposobów interakcji z użytkownikami;
- opracowanie strategii i napisanie komunikatu prasowego o rozpoczęciu projektu.
#2. Analiza użytkowników aplikacji mobilnej i ich zachowania:
- śledzenie liczby potencjalnych użytkowników, czasu trwania sesji, częstotliwości korzystania z aplikacji i innych kluczowych wskaźników;
- analiza ścieżek konwersji i definiowanie braków w aplikacjach;
- praca nad udoskonaleniem aplikacji mobilnej.
#3. Zaangażowanie użytkowników i zwiększenie liczby pobrań aplikacji mobilnej:
- przyciąganie ruchu z kanałów darmowych i płatnych;
- ciągła praca nad zwiększeniem pozytywnych recenzji;
- praca z negatywnymi opiniami wewnątrz aplikacji mobilnych, a także w Google Play lub App Store;
- praca nad komponentem wirusowym aplikacji (motywowanie użytkowników do wymiany opinii o aplikacji z przyjaciółmi i rodziną).
Promocja aplikacji mobilnej
Istnieją trzy rodzaje promocji aplikacji mobilnych. I mamy nadzieję, że jeden z nich docenisz dzięki swoim dobrym pomysłom na aplikacje mobilne.
- Bierna promocja. Pierwszy rodzaj promocji jest przydatny dla aplikacji o wąskim zasięgu, takich jak e-portfel. W takim przypadku celem marketingu jest zbudowanie długotrwałej relacji zaufania z użytkownikami. Zadanie polega na wsparciu aktywności wewnątrz aplikacji i analizie korzystania z aplikacji mobilnej. Skutecznymi kanałami promocji strategii pasywnej jest reklama kontekstowa w mobilnym internecie i sieciach społecznościowych, miejscach skierowanych do użytkowników mobilnych. Czas trwania kampanii to około miesiąca. Koszt jest stosunkowo niski, ale CPI (Cost per install) jest wyższy niż inne typy.
- Umiarkowana promocja. Strategia skierowana jest do właścicieli specjalistycznych aplikacji: np. usługi wyszukiwania biletów, mobilnych sieci społecznościowych, gier z aplikacjami, itp. Takie produkty są zaprojektowane tak, aby zajmować pozycję lidera w swojej grupie, więc ważną rzeczą jest analiza użytkowników, tworzenie jej rdzenia i przyciąganie ruchu organicznego. Czas trwania kampanii wynosi 2-3 tygodnie, przy średniej wartości wskaźnika CPI.
- Agresywna promocja. Ostatnia strategia doprowadzenia aplikacji mobilnej na szczyt jest najczęściej stosowana przez duże firmy. Mamy tu do dyspozycji wszelkiego rodzaju kanały promocji, których celem jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców mobilnego internetu. Cechą charakterystyczną agresywnej promocji jest duża ilość ruchu organicznego oraz niski wskaźnik CPI. Czas trwania takiej kampanii z reguły nie przekracza 2 tygodni.
Reklama aplikacji mobilnej
Należy korzystać z reklamy bezpośredniej oprócz narzędzi marketingowych, aby jak najlepiej promować aplikację mobilną. Wzmocni to efekt i pomoże obliczyć ROI (zwrot z inwestycji).
Śledzenie wyników
Zaczynasz przyciągać odwiedzających do Twojej strony aplikacji mobilnej, musisz śledzić ich zachowanie: ilu odwiedzających przyszło do Ciebie, ilu z nich kliknęło na przycisk "pobierz".
Możesz użyć Google Analytics, aby śledzić liczbę kliknięć na przycisk "pobierz".
Chociaż test nie zapewni 100% pewności, szybko dowiesz się o popularności Twojego pomysłu na aplikację mobilną, wielką aplikację. To o wiele lepsze niż recenzje znajomych mówiących Ci "kupiłbym to, przysięgam!".
Obsługa aplikacji mobilnej
Dodanie aplikacji mobilnej w AppStore lub Google Play to dopiero początek. Początek długiej podróży do udanej aplikacji. W przyszłości Twoja aplikacja mobilna prawdopodobnie będzie potrzebować specjalistycznego wsparcia technicznego, w tym monitorowania i rozwiązywania problemów, optymalizacji, poprawy funkcjonalności, ochrony przed atakami, itp. I powinieneś pomyśleć o tym bardzo dokładnie i z wyprzedzeniem.
Pomysł na aplikację mobilną, podsumowanie
Podsumujmy niezbędne kroki, aby aplikacja mobilna odniosła sukces (które są potrzebne nawet przy świetnych pomysłach na aplikacje mobilne):
Twoja aplikacja mobilna musi być interesująca dla szerokiego grona odbiorców; poznaj najbardziej popularne aplikacje mobilne na rynku;
Pomyśl o efektywnym projekcie swojej aplikacji; opracuj strategie marketingowe i reklamowe;
Poświęć swój czas! Zwróć uwagę na każdy etap procesu.
Nie składaj sobie zbyt wielu obietnic. Byłoby bardziej dalekowzroczne, aby zrobić wszystko, aby stworzyć coś naprawdę użytecznego, wygodnego i interesującego dla szerokiej publiczności.
A jeśli potrzebujesz zatrudnić dewelopera aplikacji mobilnych - zapraszamy!