Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej

Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej

Wdrożenia

Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej, producenta urządzeń polegało na integracji czterech, różnych aplikacji w jeden system IT. Cztery źródła danych klientów w jednej aplikacji, aby przyspieszyć usługi posprzedażowe i zapewnić dostęp do materiałów edukacyjnych w celu poprawy jakości, i wsparcia.

Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej. Opis sytuacji

Firma produkcyjna działa na rynku urządzeń pomiarowych dla przemysłu spożywczego i opakowaniowego. Posiada klientów w wielu krajach na różnych kontynentach. Produkuje i dostarcza narzędzia do kontroli jakości i procesów, a także sprzęt testowy i pomiarowy.

Celem firmy jest pomoc klientom w obniżeniu kosztów nowego sprzętu, jego utylizacji i recyklingu. W tym celu oferują usługi konserwacji i wsparcia, magazyny z częściami, modernizację sprzętu, szkolenia, dokumentację i doradztwo. Przed podjęciem współpracy z Commint, dane biznesowe firmy były przechowywane w różnych systemach IT, które gromadziły je z różnych niespójnych źródeł: CRM, DMS, strony internetowej oraz strony internetowej z częściami zamiennymi do sprzętu. Zgłoszenia serwisowe były zarządzane przez telefon, e-mail i zgłoszenia w systemie CRM. Gdy pojawiał się problem, inżynierowie odwiedzali miejsce instalacji sprzętu, aby dokonać napraw w ramach planowanej lub awaryjnej konserwacji. Mieli jednak problemy z dostępem do dokumentacji urządzeń, instrukcji obsługi i instrukcji. Aby wyświetlić szczegóły klienta, inżynierowie przeszukiwali CRM i uzyskiwali dostęp do różnych danych - ich istniejącego systemu IT. Aby zamówić części, musieli uzyskać dostęp do strony internetowej z identyfikatorami części.

Proces obsługi zgłoszeń serwisowych był długi, wieloetapowy, uciążliwy i czasochłonny. Firma produkująca urządzenia zdecydowała się stworzyć portal B2B łączący wszystkie systemy klienta w jednym miejscu, aby poprawić jakość obsługi posprzedażnej sprzętu, przyspieszyć ją i uprościć. Firma produkująca urządzenia wybrała Commint ze względu na nasze bogate doświadczenie w opracowywaniu i konfigurowaniu integracji w ramach wcześniejszych projektów tworzenia aplikacji dedykowanych dla firm i handlu elektronicznego.

Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej. Założenia portalu B2B

Zespół Commint stworzył portal B2B dla klientów klienta, takich jak kierownicy działów i inżynierowie produkcji z dostępem do sprzętu i jego części. Portal B2B jest głównym systemem zarządzania użytkownikami i danymi hostowanym na serwerze i zbierającym dane z następujących źródeł:

  • Internetowa aplikacja CRM wykorzystywana przez firmę produkującą urządzenia do zarządzania zgłoszeniami pomocy technicznej. CRM przechowuje historię zasobów, informacje o klientach i wszystkie informacje o sprzęcie. Wykorzystaliśmy metodę integracji REST API.
  • Intranet w firmie produkującej urządzenia zapewnia dostęp do plików powiązanych z zasobami użytkownika. Zamieniliśmy go na część portalu B2B.
  • Strona internetowa firmy produkującej urządzenia. Obecnie na niej znajduje się lik do portalu B2B.
  • Witryna części zamiennych firmy produkującej urządzenia pomiarowe.

Funkcjonalność portalu B2B obejmuje zarządzanie użytkownikami o różnych rolach i prawach dostępu. Tworząc aplikację dedykowaną, zarządzanie użytkownikami zapewnia dostęp osobom posiadającym autoryzację gwarantuje ciągłość nawet wtedy, gdy użytkownicy z najwyższymi prawami dostępu i uprawnieniami opuszczają firmę. Aby wesprzeć te procesy biznesowe oraz przepływy pracy, firma Commint zaprojektowała złożoną matrycową hierarchię praw dostępu, która pasuje do różnych procesów firmy, dzięki czemu portal B2B jest ograniczony i bezpieczny. Gdy użytkownicy logują się do portalu B2B, aplikacja automatycznie udostępnia dokumentację sprzętu, jego części i odpowiednie dokumenty edukacyjne i szkoleniowe. Użytkownicy aplikacji posiadający odpowiednie uprawnienia mają prawo do tworzenia kolejnych użytkowników i przyznawania im praw zgodnie z ich uprawnieniami i zadaniami roboczymi.

Portal B2B składa się z następujących modułów:

  • Moduł administracyjny systemu IT.
  • Moduł produktów z dokumentami zasobów i szczegółami zasobów (informacje techniczne), historią serwisową i linkami do sklepu z częściami dla poszczególnych użytkowników.
  • Moduł szkoleniowy z dokumentacją sprzętu, podręcznikami szkoleniowymi, instrukcjami obsługi, instrukcjami wideo i instrukcjami obsługi.
  • Moduł FAQ.

Pomoc techniczna jest dostępna za pośrednictwem kontaktów firmy w poszczególnych lokalizacjach. Każda lokalizacja zawiera listę sprzętu, a strony te zawierają zakładki dotyczące zasobów i historii usług, a także zewnętrzny link do konkretnego produktu w portalu B2B części zamiennych firmy produkującej urządzenia. W ten sposób użytkownicy nie muszą przeszukiwać pełnego zestawu oryginalnych części i mogą natychmiast przystąpić do składania zamówienia, usprawniając dostępność sprzętu i czas pracy bez przestojów.

Strona sprzętu zawiera również zgłoszenia serwisowe ułatwiające śledzenie procesu ich realizacji, a także dane kontaktowe.

Zespół Commint opracował również funkcję, która wykorzystuje naklejki z kodami QR na urządzeniach, aby zapewnić inżynierom dostęp do szczegółów zasobów portalu B2B dla firmy produkującej urządzenia. Jeśli te szczegóły nie są wystarczające, inżynier może zalogować się i uzyskać dostęp do pełnej strony za pośrednictwem swojego profilu. Po wdrożeniu portalu B2B klienci mogą samodzielnie rozwiązywać drobne problemy na miejscu, w tym naprawiać drobne usterki maszyn, odłączony lub nieprawidłowo podłączony kabel, instalować nowy filtr lub ustawiać wymagany przepływ powietrza.

Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej. Proces rozwoju portalu B2B

Zespół projektowy Commint składał się z kierownika projektu, analityka biznesowego, analityka UX/UI, programistów frontend, backend i cyber-bezpieczeństwa. Kierownik techniczny skonfigurował środowisko, a projektant stworzył wstępne układy. Gdy tylko przedstawiciel firmy produkującej urządzenia zatwierdził projekt systemu B2B, programiści frontendowi rozpoczęli pracę. Następnie dodaliśmy programistów backendu . Oprócz współpracy z zespołem Commint, klient poprosił o pomoc trzeciego dostawcę, omawiając różne opcje realizacji projektu i weryfikując szacunki.

Commint rozpoczęło projekt od opracowania wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych oraz przypadków użycia portalu B2B i dokumentacji, mapowania podstawowego zakresu i konfiguracji środowisk. Pierwsze demo dla firmy produkującej urządzenia pomogło ocenić funkcjonalność i ulepszyć przyszłe rozwiązanie w oparciu o opinie klientów. Przygotowaliśmy również specyfikacje, które zostały zweryfikowane i zatwierdzone przez klienta.

Commint najpierw wdrożył MVP z następującymi głównymi modułami:

  • Zarządzanie użytkownikami systemu.
  • Integracja portalu B2B z CRM.
  • Integracja z CRM w celu otrzymywania danych o sprzęcie.
  • Centrum pomocy.
  • Strony informacyjne.

Aby ustanowić efektywną współpracę, specjaliści Commint zidentyfikowali interesariuszy klienta odpowiedzialnych za poszczególne funkcjonalności i ustanowili przejrzysty proces identyfikacji, analizy, przygotowywania i zatwierdzania wymagań z nimi. Ponieważ portal B2B jest zintegrowany z zewnętrznym dostawcą, nawiązaliśmy z nim również komunikację.

Wykorzystaliśmy elementy metodologii Agile, a także waterfall, ponieważ zależności od klienta uniemożliwiły nam tworzenie ciągów przyszłych prac. Odbywaliśmy cotygodniowe sesje omawiające wymagania i aktualizacje oraz prowadziliśmy warsztaty. Wyniki demonstracyjne były prezentowane klientowi przez cały okres współpracy. Aby zsynchronizować członków naszego zespołu, korzystaliśmy z stand-upów i retrospektyw. Dostarczaliśmy również klientowi miesięczne raporty budżetowe i raporty z zarządzania projektem, w tym status projektu.

Ponieważ zakres projektu uległ zmianie, musieliśmy ponownie ocenić wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne portalu B2B. W tym celu nasz zespół przeprowadził proces, aby uchwycić zmodyfikowane wymagania i zaktualizować oczekiwania kosztowe klienta. Zespół uzupełnił pierwotną ocenę założeń, aby uchwycić nowy zakres i stworzył nowy kosztorys w oparciu o otrzymane wymagania i szczegóły.

W ramach zmienionego zakresu dodaliśmy nowe funkcje, takie jak powiadomienia, dostęp za pomocą kodu QR oraz moduł edukacyjny, który wymagał integracji z internetem klienta w celu przechowywania istniejących materiałów szkoleniowych dotyczących sprzętu.

Commint wdrożyła w projekcie proces zarządzania wnioskami o zmiany dotyczącymi rozszerzenia funkcjonalności, dodania funkcji, opracowania i wdrożenia wniosków oraz aktualizacji bieżącej dokumentacji systemu portalu B2B. Przepływ pomaga nam przyspieszyć procesy zmian; zminimalizować ręczne wprowadzanie, błędy i przeróbki; zmniejszyć ryzyko niewłaściwego zatwierdzenia wniosków; zapewnić ujednolicone doświadczenie dla wszystkich stron oraz odkryć i wyeliminować wąskie gardła procesu.

Aby zoptymalizować operacje intranetu, Commint dodał dedykowanego specjalistę do konsultacji i późniejszej konfiguracji obiegu dokumentów oraz opcji integracji z portalem B2B. Ekspert ściśle komunikował się również z klientem, omawiając istniejące ograniczenia i możliwe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.

W trakcie interakcji z firmą produkującą urządzenia pojawiły się nieporozumienia dotyczące proponowanej przez nią metody integracji danych poprzez udostępnianie plików na serwerze zamiast korzystania ze standardowego interfejsu. Podczas dyskusji wyjaśniliśmy zalety i wady obu podejść, w wyniku czego zdecydowano się na API.

Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej. Technologie portalu B2B

Commint pomogła zrealizować wizję projektu w firmie produkującej urządzenia przy użyciu najlepszych rozwiązań technicznych Open Source. Zespół Commint brał aktywny udział w dyskusjach dotyczących wizji projektu, indywidualnych wymagań, projektu i implementacji technologicznej.

Commint dostarczyła projekt techniczny portalu B2B, w tym jego architekturę i zasugerowała najlepiej dopasowane ramy technologiczne. Nasze oprogramowanie obejmowało komponenty dedykowanej aplikacji internetowej B2B wdrożone w dedykowanym środowisku, kod źródłowy i dokumentację kodu źródłowego.

Backend aplikacji B2B dla firmy produkującej urządzenia został napisany w języku PHP przy użyciu frameworka Laravel. API backendu jest bramą dla UI dla zewnętrznych źródeł danych, a mianowicie intranetu, CRM i systemu zarządzania dokumentami. Wykorzystaliśmy API jako framework API, aby przyspieszyć i usprawnić rozwój, zminimalizować wysiłki związane z tworzeniem i wdrażaniem API oraz płynnie zintegrować się z ekosystemem Laravel. Skorzystaliśmy również z elastycznej obsługi danych, wbudowanej dokumentacji API i bezstresowej rozszerzalności.

Front-end został napisany w języku JavaScript. Warstwa interfejsu użytkownika to aplikacja, która odbiera dane z zaplecza za pośrednictwem interfejsu API przy użyciu mechanizmu uwierzytelniania. Programiści wykorzystali biblioteki UI. JavaScript został wybrany ze względu na architekturę opartą na komponentach, która poprawia możliwość ponownego wykorzystania kodu i komponentów, łatwość konserwacji i skalowalność, ułatwiając zarządzanie i aktualizowanie elementów interfejsu użytkownika. Skorzystaliśmy również z przepływu danych z komponentów nadrzędnych do podrzędnych, co ułatwiło śledzenie zmian danych, uprościło debugowanie i zmniejszyło liczbę potencjalnych błędów.

Aby ustanowić wymianę dokumentów, stworzyliśmy oddzielną stronę internetową dla plików publicznych i opracowaliśmy wewnętrzny skrypt dla Intranetu, który synchronizuje dokumenty. Skrypt dodaje również niezbędne atrybuty do dokumentów w oparciu o logikę biznesową z zamkniętej wewnętrznej witryny do nowej publicznej. Nasi programiści dostosowali się również do wbudowanego interfejsu API. Teraz dokumenty są odbierane za pośrednictwem interfejsu API HTTP, ponieważ nie można tego zrobić bezpośrednio. Duże pliki wideo są przesyłane za pomocą skryptu. Bezpośrednie publiczne linki do takich plików wideo są generowane w aplikacji, aby zmniejszyć obciążenie sieci i uniknąć opóźnień interfejsu.

Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej. Testowanie i sprawdzanie portalu B2B

Nasi inżynierowie QA przeprowadzili testy nowych funkcji (New Feature Tests - NFT), testy wydajności, testy API i testy regresji. Kod jest objęty testami funkcjonalnymi, jednostkowymi i automatycznymi.

Korzystaliśmy z następujących narzędzi:

  • BrowserStack do testowania między przeglądarkami, testowania na różnych urządzeniach i wersjach systemu operacyjnego.
  • Postman do testowania API.
  • PHPUnit do testów integracyjnych i jednostkowych.
  • Biblioteka Infection do testów jednostkowych.

Korzystając z Infection, stworzyliśmy wysokiej jakości testy jednostkowe poprzez automatyczne generowanie i stosowanie mutacji w bazie kodu. Mogliśmy ocenić informacje zwrotne, zidentyfikować obszary słabości w zestawie testów i usprawnić ich opracowywanie.

Eksperci QA dostarczali funkcjonalne raporty jakości, które zawierały ogólny poziom jakości testowanej kompilacji, podsumowanie wykonanych testów, defekty uszeregowane według wagi oraz niezbędne zalecenia.

Pisanie testów funkcjonalnych i jednostkowych na zapleczu pozwoliło nam zmniejszyć liczbę błędów, oszczędzając czas, który można było poświęcić na testowanie ręczne. Również testy regresyjne nie wykazały żadnych błędów.

Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej. DevOps portalu B2B

Zespół Commint wdrożył infrastrukturę DevOps, wykorzystując technologie i praktyki w celu optymalizacji wdrażania aplikacji i zarządzania nimi. Do orkiestracji naszej infrastruktury wykorzystaliśmy Terraform do wydajnego udostępniania zasobów i zarządzania nimi.

Stworzyliśmy zaawansowany potok stałej integracji oraz stałego rozwoju (Continuous Integration - CI) oraz (Continuous Delivery - CD) przy użyciu Jenkins. Serwer Jenkins automatyzacji pozwolił nam usprawnić dostarczanie oprogramowania od etapu rozwoju do wdrożenia systemu IT. Przy każdym zatwierdzeniu kodu Jenkins przeprowadzał zautomatyzowane testy, kontrole jakości kodu i wdrażanie w wyznaczonych środowiskach, gwarantując usprawniony, wolny od błędów proces rozwoju oprogramowania.

Stworzyliśmy dwa środowiska, aby ułatwić wydajny rozwój oprogramowania i testowanie. Pozwoliło nam to odizolować nasze środowisko programistyczne od środowiska produkcyjnego i zapewnić stabilne i niezawodne wdrażanie systemu IT. Taka konfiguracja pozwoliła nam również dokładnie przetestować i zweryfikować zmiany przed udostępnieniem ich użytkownikom. Aplikacja internetowa była dynamicznie skalowana i zarządzana, obsługując różne poziomy ruchu przy zachowaniu optymalnej wydajności i niezawodności.

Bezpieczeństwo i zarządzanie dostępem były kluczowymi aspektami projektu rozwoju oprogramowania, dlatego też podjęliśmy różne powiązane wyzwania i wdrożyliśmy sprawdzone środki kontroli dostępu i bezpieczeństwa w całym projekcie.

Wdrożenie portalu B2B w firmie produkcyjnej. Wdrożenie portalu B2B

Stworzyliśmy portal B2B zorientowany na klienta, zainspirowany opiniami i prośbami użytkowników, który umożliwia natychmiastowy dostęp do informacji z różnych źródeł danych firmy zintegrowanych w jednej, łatwej w użyciu aplikacji dedykowanej. Dostęp do portalu B2B jest możliwy za pośrednictwem usług w ramach wsparcia posprzedażowego.

Commint logo